Cahil Cesareti Olur Mu?

Cehalet aslında Arapça kökenli bir kelimedir ve bilgisizlik, eğitimsizlik, okumamış ya da en temel bilgilerden dahi yoksun olarak tanımlanır. Cehalet ya da cahil olma durumu kendisine ve yaşadığı topluma zarar verebilecek düzeyde bilgisiz olma anlamına gelmektedir. Bazen etrafınızda bulunan insanlara bakıp “bu cahillikle nasıl bu işi yapabiliyor?” ya da “bu kadar cahilliğe rağmen bu başarıyı nasıl yakalamış, hayret!” diye düşündüğünüz olmuştur elbet. Cahil olup da cesareti olan insanlara duyduğumuz şaşkınlıkta ise ağzımızdan dökülen cümle oldukça net “cahil cesareti var!”. Cesareti medeni ve cahil türü olarak sınıflandırırsak, medeni cesaret bilgi ve eğitimin verdiği özgüven ile birleşirken, cahil cesareti düşünmeden ve kişinin kendine has doğruları ile ifade edilebilir. Bilginin kazandığı toplumlarda mütevazılık yer alırken, cehaletin kazandığı toplumlarda ise hırs ve küstahlık ön plandadır. “Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir” diyen Sokrates ile “Dünya’nın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır” diyen Bertrand Russel boşuna söylememiş. O zamandan bu zamana çokta ilerleme kaydetmiş değiliz!

Cornell Üniversitesinde görevli Sosyal Psikologlar Kruger ve Dunning’in Dünya literatürüne geçmelerine ve 2000 yılında Nobel Ödülü almalarına vesile olan çalışmaları “Dunning-Kruger Etkisi”, aslında yıllardır bizim toplumumuzda cahil cesareti olarak kabul ettiğimiz kavramın ta kendisidir! Yaptıkları deneysel çalışma, Journal of Personality and Social Psychology dergisinin 1999 Aralık sayısında yayınlanmış. Bu çalışmadaki bulguları ise “Bilgisizlik, kişilerin güvenini bilgi değil, aksine bilgisizlik arttırıyor”. Yaptıkları araştırma sonucunda elde ettikleri bulgular ise oldukça ilginç:

  • Niteliksiz insanlar, hangi ölçüde niteliksiz olduklarını fark etmezler
  • Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma yönünde oldukça eğilimlidir
  • Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlayamazlar
  • Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, niteliksizliklerinin ancak o zaman farkına varmaya başlarlar

Cornell Üniversitesinde 45 öğrenciden oluşan bir gruba test yaparak bu teorilerini değerlendirdiler. Testi yaptıktan sonra, test yapılan öğrencilere “nasıl bir başarı beklediklerini” sordular. Testte en başarısız olan grubun (%10 ve daha az doğru cevap veren grup), testteki soruların %50’ına doğru cevap verdiklerine inandıkları hatta bazıları bu oranın %70'lere kadar çıkabileceğini belirtirken, en iyi olan grubun (%90 ve üzeri doğru cevap veren) ise, başarı oranlarının en fazla %70’e çıkabileceğini tahmin etmişler. Hepimiz böyle bir durumla günlük yaşamda ya da çevremizde gördüğümüz, yaşadığımız mutlaka olmuştur. Bu test sonuçlarını bir araya getirerek kendilerine Nobel ödülünü getiren Dunning-Kruger Sendromu’nun sonuçlarını şöyle kaleme aldılar: “İş konusunda iyi olduğuna inanan” niteliksiz kişi, kendini, yaptıklarını ve yaşadıklarını överken, yaptığı işte öne çıkmaktan hiçbir rahatsızlık duymamaktadır. Tersine kendini her konuda haklı görmekte ve övmekten çekinmemektedir.

Asıl vahim ve ilginç olan durum ise gerçekten bilgili ve yetenekli insanların, iş hayatında alçakgönüllü davrandıkları için kendilerine haksızlık etmekte ve yüksek mevkilere kendilerinin talip olmaması neticesinde hırs yoksunu olarak değerlendirilmesidir. Sonuç olarak, cahil cesareti olanlar daha hızlı yükselecekler, başarı ve mevkii sahibi olacaklardır.

Bu durumu çözmenin yolu ise bilgi sahibi olan insanların yeteneklerinin farkında olmaları sağlanmalı, güvenmeli ve şüpheci tavırlar takınmak yerine daha atılgan olmaya çalışmalarıdır. Bardağın sadece boş tarafıyla ilgilendiğiniz sürece eksiklik ve yetersizlik hep sizinle olacaktır.

Bir şey kaçırmayın! sosyal ağlardan bizi izleyin...


Yorum yazabilmeniz için önce giriş yapmalısınız.

Henüz kimse yorum yapmadı.

MGKMEDYA ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR