Kitaplara Kıyılmasın

Geçenlerde mahallemizdeki bir apartmanının geri dönüşüm yerinde üst üste yığılmış onlarca kitap (yaklaşık 100 adet içlerinde yabancı dille yazılmış ve piyasada arasanız bulması zor Tıp kitapları da dahil) gördüm.

Geri dönüşüm atıklarını toplayan çalışanlara», Bu kitapları götürseniz ne oluyor, bir yere veriyor musunuz? diye sordum.

"Hayır parçalanıp hamur haline getiriliyor" dedi.

İçime sindiremedim.

"Sen kitapları bırak, diğer geri dönüşümleri al, » dedim.

Özel arabamı yanaştırıp kitapları bagaja doldurdum. Okunacak kitapları yakınımdaki bir Anadolu lisesi kütüphanesine götürüp teslim ettim. İngilizce dilinde basılı tıp kitaplarını da şehrin bir Tıp fakültesine verdim.Aman bir rahatladım ki sormayın, veremeseydim, alan olmasaydı uykularım kaçardı.

İşin acı tarafı, kendim bu işi üstlenmeden önce bağlı olduğum ilçeyle, Büyükşehir Belediye'sinin  Mavi Masa'sını aramama rağmen böyle ihtiyaç fazlası kitapları alan bir bölümleri yokmuş.

Daha önce de böyle iki takım halinde bulduğum ansiklopedi setlerinin hamur haline getirilmesini önleyip bir ilk öğretim okulumuza götürmüştüm. Bendeki bu rahatsızlık belki de, çocukluk gençlik yıllarımda kitaba rahat ulaşamamanın verdiği burukluktan olmalı.

ANKARA

Bir şey kaçırmayın! sosyal ağlardan bizi izleyin...


Yorum yazabilmeniz için önce giriş yapmalısınız.

Henüz kimse yorum yapmadı.

MGKMEDYA ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR