GÖKKUŞAĞINDAKİ MUTLULUK

Ünlü İngiliz fizikçi Isaac Newton, Güneş ışığını elmas bir prizmadan geçirmesiyle renkleri birbirinden ayırmış ve tıpkı gökkuşağındaki gibi 7 rengi bir perdeye yansıtarak renk kuramını oluşturmuş. Ve bugün renklerin bilimsel anlamda incelenmesini
sağlamıştır.

Rengin oluşmasını ışığın varlığı sağlar. Işığın cisimlere çarptıktan sonra gözümüzde bıraktığı etkiye renk denir.

Uzakdoğu, Mısır, Yunan, Hindistan gibi bir çok uygarlık tarafından hastalıkların tedavisinde renklerle terapi yöntemi yüzyıllardır kullanılmaktadır.Hatta Osmanlı döneminde hastaların renkli odalarda tedavi edildiğini anlatan birçok yayın bulunmaktadır. Günümüzde ise renklerin insan hayatı üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri bilim insanları tarafından araştırılmış ve insanlar üzerindeki psikolojik ve fizyolojik etkileri bilimsel anlamda da kanıtlanmıştır.

Renkler psikoloji ve fizyolojimizi etkiliyor, etkileşimin nedeni ise çok basit: rengin aslında bir ışık, ışığın ise elektromanyetik bir enerji olduğunu bilmemiz yeterli. Her renk bir enerji içerir. İçerdikleri düşük veya yüksek enerji titreşimleriyle psikoloji ve fizyolojimiz üzerinde güçlü etkiye sahiptirler.

İnsan vücudunun elektromanyetik enerji ürettiğini ve vücudumuzun çakra adı verilen 7 enerji merkezinden oluştuğuna önceki yazımda değinmiştim. Çakraların açık olması vücuttaki enerji akışının dengeli olmasını, kapalı olması ise enerji dengesizliklerine ve bununla birlikte birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur. Taşlarla tedavinin yanısıra renklerle tedavi de çakralardaki enerji akışının açık ve dengeli olmasını amaçlar.

Renklerin ruh halimiz ve yaşam stilimizi ortaya koyduğu çok açık.Tüm renklerin hayatımızda bir yeri, önemi ve anlamı var.

Peki renklerin hayatımızı nasıl etkilediğini, renk seçiminin bazen karakterimizi yansıttığını ya da seçtiğimiz rengin bizde yarattığı olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Bedenimizde 7 enerji merkezi gökkuşağı renklerini almıştır. Renk terapisinde kullanılan renkler de gökkuşağı renkleridir.

Kırmızı

Fiziksel olarak canlılığı,azmi ve kararlılığı temsil eder. Cinsel aşkın temsilcidir. Çalışma şevki verir. Yeni başlangıçlara teşvik eder. Kızgınlık ve saldırganlığa yol açar. Melankoliyi yok etmeye yardımcıdır. Pasif ve kendini ifade edemeyen kişiler giysilerinde, ev dekorasyonunda ya da aksesuarlarında kırmızı rengi tercih edebilirler.

Fizyolojik etkileri: Kan hücrelerinin oluşumunu destekler. Anemi tedavisinde kullanılır. Kan akışını hızlandırıp, tansiyonu yükselttiği için hipertansiyon hastalarının ve ateşli hastalığı olanların kullanması önerilmez. İştah açar.

Kırmızıyı tercih edenler: Enerjik, arkadaş canlısı, çabuk karar verebilen kişilerdir. Aynı zamanda dramayı da severler. Değişken kişilikleri vardır, genellikle en son söyleyecekleri sözü en başta söylerler. Güç sahibi ve başarılı ya da böyle görünmek isteyen kişiler kırmızıyı tercih ederler.

Turuncu

Bu renk psikolojik olarak neşeyi teşvik eder. Cesaret ve iletişim turuncunun özellikleridir. Bu rengin eksikliği yaşamımızda öfke, güvensizlik, panik ve korku yaratır. Olumsuzluğu, yenilgi duygusu şeklinde ortaya çıkar. Eğer giysilerde tercih etmiyorsanız aksesuar yada yiyeceklerle dahi vücuda alınması yeterli
olacaktır.

Fizyolojik etkileri: Dolaşım, sinir ve solunum sistemlerini etkiler. Metabolizmayı hızlandırır. Çocuğunu emziren annelere önerilir. Karaciğere faydalıdır. Romatizmaya iyi gelir. Sağlıklı saç, tırnak ve dişler için gereklidir.

Turuncuyu tercih edenler: Cesur, maceracı ve iddalı kişilerdir. Mizah duygusu kuvvetlidir. Karakterinde iletişim, girişim ve hareketi sevenler genellikle tercih ederler.

Sarı

Dikkat çekiciliğin ifadesidir. İlham ve umut vericidir. Alçakgönüllü, bilgi ve bilgeliği temsil eder. Olumsuz olarak iki yüzlülük ve zihni bulandırıp karışıklığa neden olur.

Fizyolojik etkileri: Sindirim sistemi üzerinde etkilidir. İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Doku ve kemik iltihaplarında kullanılır. Vücuttaki toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Sinir ve akıl hastalarında önerilmez.

Sarıyı tercih edenler: Entellektüel kişilerdir. Otoriter ve kontrol sahibi olmak hoşlarına gider. Ayrıntılara önem verir. Etrafındaki insanlara ilham verirler.

Yeşil

Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır.Güven ve huzur verir. Yaşamın ve evrimin rengidir. Kapalı alan korkusu olanlar için bu korkuyu yenmelerine yardımcı olur. Olumsuz anlamda umursamazlık ve kıskançlık şeklinde ortaya çıkar.

Fizyolojik etkileri: Kalp ve göğüs ağrılarını hafifletir. Hücre onarımını ve yapımını sağlar.

Yeşili tercih edenler: Paylaşımcı, uyumlu, yardımsever kişilerdir. Özgürlük ve eşitlik onlar için önemlidir. Doğaya önem verirler. Muhafazakar kişilikleri vardır.

Mavi

Sakinliği  ve sadakati temsil eder. Barışçıl ve sakinleştirici etkisi vardır. Yeteneğin ve sorumluluğun rengidir. Olumsuz etkileri aşırı duygusal ve hayalperestliktir. Melankoliye yatkın kişiler bu renkten uzak durmalıdır.

Fizyolojik etkileri: Kan akışını yavaşlatır ve tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyonu olan hastalara tavsiye edilir. Boğaz hastalıklarına, baş ağrısına ve migrene iyi gelir. Özellikle kızamık, boğmaca, su çiçeği gibi çocuk hastalıklarında
etkilidir. Mavi renk iştah kapatıcıdır.

Maviyi tercih edenler: Sorumluluk ve düzen duygusu kuvvetlidir. Sukuneti, sakinliği ve rahatlatıcı duyguları olan kişilerdir.

Lacivert

Sonsuzluğu ve otoriteyi temsil eder. Sezgilerimizi  kuvvetlendirir.

Olumsuzlukları depresif ve toplumdan soyutlanmış hissi verir.

Fizyolojik etkileri: Kulak, burun, sinüs gibi bölgelerin tedavisinde kullanılır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Hafızayı güçlendirir. Lacivert renk pijama giyenlerin rüyalarını daha iyi hatırladıkları tespit edilmiştir.

Laciverti tercih edenler: Genellikler kendini karizmatik ve inandırıcı hisseden kişiler bu rengi tercih ederler.

Mor

Asaleti,itibarı ve kendine güveni temsil eder. Yaratıcılık, düşünce gücü, hoşgörüyü kuvettlendirir. İnsanları bilinç altında korkuttuğu tespit edilen bir renktir. Olumsuz özellikleri unutkanlık ve sabırsızlık olarak ortaya çıkar.

Fizyolojik etkileri: Hormonal düzeni dengeler. Epilepsi, menenjit gibi hastalıklarda tedavi edicidir. İskelet yapısı üzerinde etkili ve çeşitli kanser tiplerinde kullanılır. Uyku düzensizlikleri yaşayanlara tavsiye edilir.

Moru tercih edenler: Yaratıcı ve sezgileri kuvvetli kişilerdir. Kendilerine saygı duyarlar. Toleranslı ve anlayışlı kişilerdir bunun yanında unutkan ve sabırsız da…

Siyah

Soyluluğun ifadesidir. Aynı zamanda gücü ve tutkuyu ifade eder. Dayanıklılık, bilgelik ve güvenilirlikle ilişkilendirilir. Konsantrasyonu sağlayan renktir. Türkiyede ve batıda siyah matemi simgelerken Japonya’da mutluluğu simgeler.

Fizyolojik etkileri: Kalp ve damar sağlığı üzerinde etkilidir.

Siyah rengi tercih edenler: Saygı değer kişilerdir. Düzenli, hareketli ve canlı insanlardır. Özgüveni yüksek, güçlü, otoriter ve başarılı bir iş hayatları vardır. İnandıkları için sonuna kadar uğraşırlar. Saygı değer insanlar olmasının yanısıra gizemli ve seksi olduğu da bir gerçektir…

Beyaz

Masumiyeti,saflığı, iyiliği ve devamlılığı simgeler. Barışçıl, doğrucu ve rahatlığı ifade eder. Bozulmamış, değerini kaybetmemiş kavramlar beyaz renkle temsil edilir. Enerji vericidir. Çinliler beyazın matem rengi olduğunua inanırken aslında beyaz genel olarak mutluluğun rengidir.

Fizyolojik etkileri: Bağırsak, akciğer ve şeker tedavisi beyaz renk ile yapılır.

Beyaz rengi tercih edenler: Çatışmadan uzak kişilerdir. Adil, iyiliksever ve toleranslıdırlar. Hayal dünyaları çok geniştir. Etrafındaki herkesle anlaşabilecek kadar geniş görüşlü oldukları saptanmıştır. Kişilere ve eşyalara çok bağlılardır. Ayrılıklardan çok fazla etkilenirler.

Sadece giysi, aksesuar yada yiyeceklerle değil, evimizin dekorasyonu, duvar, mobilya, halı, perde ve tablolar ile de hayatımıza farklı renkler katabilmemiz ve enerjiyi dengelememiz önemli. Ev bitkileri yeşil renkleri ile eve huzur
getirirler.

Renkler ve zevkler tartışılmaz derler ama bence tartışılır. Neden bazı ortamlarda kendimizi huzurlu hissederken bazı ortamlardan hemen kaçmak istiyoruz yada bazı insanlar bize çok sıcak gelirken  bazılarına ne yapsak ısınamıyoruz, Yada neden birden bire acıktığımızı hissediyoruz?

Nedenlerinden biri de renkler olabilir mi sizce?