HALA ÖZGÜRLÜK VARSA EĞER

Siyasal anlamda zaten susturulan ülkemizde, AKP’li belediyeler kah gürültü, kah kaldırım işgaliyesi gerekçesiyle sokağın üstüne de kurşun bir kapak indiriyor, yavaş yavaş. Allamesinin cinsi zayıf bir yaratık gibi vesayet altına aldığı, cühelasının düpedüz «nefis tatmin malı» olarak ister sevip ister dövdüğü, bazen de öldürdüğü kadınların, erkeklerin arasına karışmasını yasaklayan zihniyet; elbette sokakta da eşit ve uygar koşullarda yaşamak özgürlüğüne tahammül edemiyor. Gençleri el ele tutuştu, öpüştü, diye linç eden kelle sürüsünün velayet bekçileri, yok sigaraydı, yok alkoldü, eğlenceyi, kahkahayı yasaklıyorlar sokağa…

Yavaş yavaş boğulan işte bu Türkiye’de, CHP’li belediyeler birer özgürlük vahası, sokakların faşizmin baskısından kurtarıldığı alanlar. Zaten AKP iktidarının CHP’li belediyelere yönelttiği hışım, rakibi çökertmekten öteye, sokağa tanımayı sürdürdükleri özgürlüğü bitirmeyi amaçlıyor.

Oysa tencere henüz patlamadı ve Türkiye üstüne kapanan kurşun kapağı daha atmadıysa, bunu CHP’li ve Mustafa Sarıgül gibi CHP’den dışlansa da sosyal demokrat kalan belediye başkanlarının yarattığı özgürlük vahalarına borçlu, bu iktidar.

***

Demiyorum ki tüm sosyal demokrat belediyeler başarılıdır, başkanları dürüst, zeki ve çevik olurlar… Özgürlük alanlarından söz ediyorum. Üstelik bu belediye başkanları arasında AKP’nin ezici baskısına rağmen, Türkiye’de zor buluşan iki erdemi, dürüstlüğü ve başarıyı bir araya getirenler var:

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr.MUSTAFA AKAYDIN böyle biri. Aydınlık ve çalışkan bir cesur. Cesarete ihtiyacı var, çünkü projelerini hem AKP iktidarına, hem de kendi partisi içindeki eski/yeni başkan hiziplerine karşı savunmak zorunda, bazen de yitirmek durumunda kalıyor.

Ama Mustafa Akaydın, bilimsel «hocalık» tan gelen metodik çalışması ve demokrat kimliğiyle belediye hizmetini «siyasetüstü» ne çıkarmış, Antalya seçmenine yaranacağı işler değil, Antalya halkına yarayacak işler yapıyor!

Dünyanın en güzel doğasına kurulup, tüm Türkiye’de olduğu gibi anarşik ve çirkin bir urlaşmayla bindiği dalı kesen, bir numaralı turizm geliri çevreyi de kirleten Antalya, Mustafa Akaydın başkanlığında altyapıya 251,5 milyon liralık yatırım yaptı. Vidanjörlerle fosseptik çekilen kente nihayet mahalle mahalle içme suyu ve kanalizsyon ulaştırma çalışması başlatıldı.

Dünyanın en büyük beşinci akvaryumu, Antalya Aquarium’un temeli atılmış. Akaydın’ın «hocalığı», elbette gençliğin eğitimi ve geleceğe yönelik «Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi»nde kendisini gösteriyor.

Antalya’da artık 5-16 yaş arası çocuklar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde ücretsiz tedavi ediliyor. Akdeniz Sanayi Sitesi’nde çalışıp sokaklarda yatan tamirci çırakların barınak ve eğitim sorunu, Çıraklık Eğitim Merkezi’yle çözülmüş. Kentte universite öğrencilerine yeni bir yurt yapılıyor.

Her hizmeti adı gibi temiz ve saydam bir yönetimle gerçekleştiriyor, Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın.

***

Melih Gökçek’in fecaat ötesi zevksizliğine kurban giden Ankara’da, simge ilçe Çankaya’nın şansı da CHP’li Çankaya Belediye Başkanı BÜLENT TANIK. ODTÜ mezunu, dört dörtlük bir mimar ve şehir planlamacısı. O da bir cesur. CHP, bence her gün, bir elini bırakıp öteki elini öpmeli Bülent Tanık’ın. Çünkü bir önceki belediye başkanının bıraktığı tortuyu, Tanık’tan başka bir babayiğit temizleyemezdi.

Bülent Tanık, saygın, dürüst ve bilgili olmasının yanısıra, son derece başarılı bir Belediye Başkanı. Dünyanın neresine koyarsanız koyun, aynı işi yapabilecek uluslararası kalitede bir şehirci.

Çankaya’nın CHP’li Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi CEMR’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olduğunu biliyor muydunuz?

Gerek Mustafa Akaydın, gerekse Bülent Tanık’ın, yönettikleri belediyelerde kadınlara verdikleri değer ve açtıkları yer, bir raslantı değil.

***

CHP, böyle insanların arkasında durmalı. Mustafa Akaydın ve Bülent Tanık gibi başkanlarına destek olmalı, onları öne çıkarmalı. Başarıya yatırım yapmalı. Önümüzdeki yerel seçimlerde CHP’nin Ankara büyükşehir belediye başkan adayı Bülent Tanık, İstanbul’da Mustafa Sarıgül olmalı.

Çünkü sosyal demokrat belediyeler, uygarca yaşamak için son özgürlük alanlarımız, bizim!

"Umut, dünyanın orta direğidir."
ATASÖZÜ (Afrika)

«G» NOKTASI

ALİ RECAİ ÖĞÜT (alirecai@hotmail.com) ideallerini yitirmemiş bir Türkçe öğretmeni. Çalıştığı okul bu yıl açılmış, çok eksiği var. Telefon bile bağlanmamış henüz. Ama en eksik araç, kitap.

Öğrencilerden çoğunun ana dili Kürtçe, eğitim dili Türkçe. Ali Recai öğretmen, «Arada kalan zihinlerdeki düğümü ancak kitaplar çözebilir», diyor.

Cumhuriyet okurlarından, «Daha umut dolu bir dünya ve okuyan bir kuşak için», kitap gönderilmesini rica ediyor. Okulun adresinden, zaten ihtiyacı da anlayabilirsiniz:

OVAKIŞLA YİBO
Kurtuluş Mah. Ovakışla Beldesi, Ahlat
13400 BİTLİS