ULUDERE’NİN AĞIR YARASI

Geçen yıla damga vuracak pek çok acı yaşadık. Neredeyse bitmek bilmedi 2011 yılı… Tam "geçti-gitti" havasına giriyorduk ki, yakın tarihimize "Uludere Katliamı" olarak geçecek ağırlığını çocukların oluşturduğu 35 köylünün katledilmesi olayını yaşadık.

Şimdi "olayın çok yönlü araştırılması" aşamasındayız.

Hükümet "duyarlı" davranıyor. Bakanlarını oraya yolladı. Ama yandaşları eski yerlerinde duruyor ve soruyorlar:

-Kaçakçı mı terörist mi?

Oysa olayın içinde daha yakıcı bir cevap bulunuyor:

-Ölenlerin hepsi insan!

Ama bunu görebilmek için de minik bir özellik gerekiyor: İnsan olmak gerekiyor!

Hükümete en yakın mesafede duran Zaman gazetesi Cuma günü birinci sayfasında yer verdiği bir "analiz" yazısında bir "kuşkuyu" dile getirmekten geri durmuyordu:

-Acaba köylüleri PKK mi kullandı?

Mermeri çatlatacak cinsten analizde zavallı köylüleri PKK bu şekilde yönlendirip toplu geçişlerin riskini kontrol etmiş olabilirmiş!!!

Bu sütuna girebilecek edepli bir tepki kelimesi ne yazık ki Türkçede bulunmuyor. Analizci ölenleri parçalanmış bedenlerini mezardan önce adliyeye sevk edilmesi gerektiğini anlatmak istiyor:

Örgüte yardım yataklık suçu ile itham ediyor!

Ölenlerin korucu olduklarını yani PKK ile devlet arasında seçimlerini çok net olarak yaptıklarını dahi dikkate almıyor.

Devlet açısından ise durum fark etmiyor:

-İster korucu ol, ister gerilla, Kürt olduktan sonra bizim için farkınız yok!

2012’nin ilk ülkesi Samoa:İnsan hakları iktidarda!

2012’nin öncekilerden ilk farkı yeni yıla giriş sıralamasında yaşandı. Geçen yıla kadar yeni yıla giren son ülke olan Batı Samoa bu yılın ilk kutlama bayrağını kaptı.

30 Aralık’ta 24 saatlik ileri zaman uygulamasına geçen Batı Samoa böylece büyük ticaret partnerleri Avustralya ve Yeni Zelanda ile aynı zaman dilimine yerleşti.

Batı Samoa neresidir?

En kestirme tarifini şöyle yapabilirim: Büyük Okyanus’ta Japonya ile ABD ortasında, (uçakla) Yeni Zelanda’nın dört saat kuzeyinde…

2000 Yılında dünyanın öteki yüzünde yer alan bu cennet ülkeye gitme şansını elde etmiş bir fani olarak ada ülkesiyle ilgili biraz bilgi vereyim.

Batı Samoa’ya giden en kestirme yol İstanbul-Dubai-Kuala Lumpur (Malezya)-Okland (Yeni Zelanda) ve Apia’dan (Batı Samoa) oluşuyor. Ortalama 36 saatte tamamlanıyor. Bir de Amerika üzerinden olanı var ve 42 saatlik bir parkura denk geliyor.

Benim de içinde bulunduğum kafile Cuma gecesi çıkmıştık, Okland’a vardığımızda günlerden Pazar olmuştu. Dört saatlik son uçuşla Samoa’ya vardığımızda ise cumartesi günün içine düşmüştük. Zaman çizgisini tersine geçince böyle oluyordu eskiden…

Batı Samoa uzun yıllar İngiltere, Almanya ve ABD arasında "parsellenecek ada" olarak görüldüğünden bu barışçıl insan ülkesinin başı dertten kurtulmadı. 1908’de "Pule Mauları" adlı direniş hareketi ortaya çıktı. Tam bağımsızlık ise 1962’de Yeni Zelanda yapılan anlaşmayla geldi.

Batı Samoa’da bugün çok partili monarşik bir sistem bulunuyor. Herkesin seçme hakkı var, seçilme hakkı ise sadece "Matai" (Aşiret reisleri) için geçerli bir hak!..

Tanıdık bir durum değil mi?

Ancak Batı Samoa’nın son derece imrenilecek bir iktidarı var. 1979’da kurulan HRPP kısa adlı parti parlamentoda 31 milletvekili ile çoğunluğu temsil ediyor. Bu partinin açık yazılımı ise şöyle:

-İnsan Haklarını Koruma Partisi!

İmrenilecek bir iktidar, değil mi?

Muhalefeti de 16 sandalye ile Hıristiyan Demokrat Parti temsil ediyor.

Emekli bir boksör olan taksi şoförü Taay, "bizde pek insan hakları ihlali olmaz" demişti:

-Hapishanelerimiz boştur!

Batı Samoa’da erkeklerler arasından çıkan üçüncü cins de var. Örneğin bir ailede 4-5 erkek çocuktan sonra beklenen kız bir türlü gelmiyorsa o zaman son gelen erkek çocuk kız gibi yetiştiriliyor. Küpeler, ojeler, kolyeler vb. gibi aksesuarlarla süsleniyor devamlı olarak böyle yaşıyor. Evde de kızın yapacağı işler de ona yükleniyor. Ancak toplumda asla "itibar" kaybına muhatap olmuyor. Hatta kendi cinsinden özveride bulunduğu için hem ailesi ve hem de toplum tarafından el üstünde tutuluyor. İşyerlerinde vitrin mevkiler onlara tahsis ediliyor. Otellerde ön bürolar, lokantada şef garsonlar ve barda barmenlik onların oluyor.

Batı Samoa’da bazı tutucu kurallar da var. Örneğin bizim kaldığımız Sallani Sörf Resört adlı tesisin görünen yerinde şöyle bir uyarı panosu asılıydı:

"Köyün genç kızlarıyla flört etmek, onunla evlenmenizi zorunlu hale getirir!!!"

2012’nin ilk ülkesi Batı Samoa işte böyle bir yer…

Not: Batı Samoa’yı 2000 yılının temmuz ayında ziyaret etmiştik. Yazıdaki bilgiler de o yıla aittir.