BİR YERYÜZÜ MUCİZESİ: KUVARS

Taşların oluşumu; yerkabuğunun altında bulunan sıcak ve sıvı yapıdaki magmanın çeşitli gaz, buhar ve kaynayan sular ile birleşmesi sonucu oluşur.

Oluşumlarını milyonlarca yılda tamamlayan değerli taşlar içlerinde güçlü elektromanyetik enerji depolar ve varlıkları süresince bu enerjiyi hem yeniler, hem yayarlar.

İnsanlara şifa dağıtan, taşların içerisindeki mineral yapıları ile birleşen işte bu elektromanyetik güçtür.

Mineral taşların başında kuvars gelir. Birçok taşın kökeni kuvarstır. Ancak bileşimlerinin farklı olması nedeniyle her taşın özellikleri ve etkileri farklıdır.

Kristal kuvars birçok uygarlık tarafından kabul görmüş ve manevi açıdan kimi inançların temelini oluştırmuştur.

Japonlar, kuvarsı mükemmel mücevher olarak adlandırırken , sabır ve azmin simgesi olarak kabul ederler. Kuzey Amerikalılar ise kristal kuvarsın kendilerine yiyeceklerle birlikte sunulan bir nimet olduğuna inanmış ve dini törenlerinde kullanmışlardır.

Uzak Doğu’ da bazı akupunktur uzmanları, akupunktur iğnelerini etkisini % 10 oranında arttırdığından, iğneleri kristal kuvars kaplı bir çanakta saklayarak kullanmaktadırlar.

Hatta 3600 yıl önce Maya ve Aztek kalıntıları arasında kristal kuvarstan oyulmuş bir çok kafatası bulunmuş ve bu kafataslarının gizemi hala çözülememiştir.

Saat, deterjan, diş macunu, cam, radyo ve elektrik ışıklandırmaları gibi çeşitli kullanım alanı olan kuvarsın insanları rahatlatmaya yarayan fiziksel ve psikoloji etkileride mevcuttur.

Kristal kuvarsın türevi olan taşlar: Pembe kuvars, dumanlı kuvars, rutil kuvars, ametist, sitrin, kaplan gözü, kalsedon, aytaşı gibi taşlardır.

Kuvarsların Psikolojik ve Fiziksel etkileri:

Kristal Kuvars: En belirgin özelliği radyasyonu toplamasıdır. Bu nedenle bilgisayar ve telefon gibi elektronik aletlerin yanına konulur. Zihinsel fonksiyonları olumlu yönde etkileyerek konsantrasyonu kuvvetlendirir. Kas, tırnak ve saç gelişimini destekler. Tansiyonu düzenler. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok eder.

Pembe Kuvars: Kalp çakra üzerinde etkilidir. Pembe kuvarsa aşk taşıda denir. Yatıştırıcı etkisi ile kalbi rahatlatır. Kişinin kendisi ve çevresi ile barışık olmasını sağlar. Kalp ve kan dolaşımı üzerinde etkilidir.

Dumanlı Kuvars: Kök çakra üzerinde etkilidir. Sinirsel gerginliğe, stres ve panik atak gibi hastalıklara iyi gelir. Sinirleri güçlendirir. El ve ayak rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

Rutil Kuvars: Kök çakra üzerinde etkilidir. Enerji ve huzur verir. Gerilimlerin yok edilmesine yardım eder.

Ametist: Taç çakra üzerinde etkilidir. Eski çağlarda sarhoşluğu yok eden taş olarak bilinirdi. Ve o zamanlar kadeh ve çanakların birçoğu ametisten yapılmaktaydı. Meditasyon için ideal taştır. Enerjisi huzur verir. Fazla çalışmaktan ve stresten kaynaklanan zihinsel yorgunluğu giderir. Göz hastalıkları, migren, allerji ve cilt hastalıklarına iyi gelir.

Sitrin: Göbek çakrası üzerinde etkilidir. Uzak Doğu da masaj yağlarının içine konularak yağların etkisini kuvvetlendirir. Tüccar taşı olarak da bilinir. Bazı kişiler parasal güçlerini artırmak için kasalarında bu taşı bulundurur. Kolon ve böbrekler için tedavi edici enerjinin ortaya çıkmasını sağlar. Kendine güveni güçlendirir.

Kaplan Gözü: Kök çakrası üzerinde etkilidir. Bağımsızlık taşı olarak da bilinir. Nazara karşı koruduğuna inanılır. Kabus görmeyi engeller. Güç ve cesaret verir. İnatçılığı azaltır. Astım, sindirim sistemi bozuklukları, pankreas ve dalak için faydalıdır.

Kalsedon: Boğaz çakrası üzerinde etkilidir. İletişim yeteneğini güçlendirir. Kişinin duygularını rahatca ifade etmesini sağlar. Değişikliklere karşı adaptasyonu kolaylaştırır.

Aytaşı: Alın ve kök çakrası üzerinde etkilidir. Sezgileri kuvvetlendirir.Rüyaların net hatırlanmasını sağlar. Kadınların aylık periyotlarının düzenli olmasını sağlar. Obeziteye karşı etkilidir.

Gelecek yazımda akik, hematit, lapis lazuli, mercan, kehribar, akuamarin, jasper, turkuaz, yeşim taşı, safir, zümrüt ve yakut taşlarını sizlerle paylaşacağım.