HEPİMİZ ERMENİYİZ!

Önce başlığı açıklamalıyım.

Çünkü bu “Hepimiz Ermeniyiz” sözü, çoğu kimseyi fena halde kızdırıyor. Dünkü yazımda vurguladığım bu devletin iliklerine işlemiş faşizm, kanımızı emmeye devam ettiğinden ve bireylere de egemen olduğundan, bunu diyene karşı tehdidin bini bir para.

En açık seçik biçimde söylemem gerek. Tek tek tane tane anlatmalıyım: O, “çoğu kimse” bu yazıyı okumayacaksa da ben bıkmadan, korkmadan, acı çeke çeke de olsa, tekrar tekrar anlatmalıyım:

“Hepimiz Ermeniyiz” sözü sizi kızdırıyor, öfkelendiriyor, küfür ve hakaret gibi geliyorsa, bilin ki, ırkçısınız, faşistsiniz!

Çünkü burada kullanılan “hepimiz Ermeniyiz” sözü sadece ve sadece sizin her tür şiddet uygulamalarınıza karşı bir tepkidir.

Siz, Ermeni olmayı, “Türk olmanın” karşısına koyuyorsunuz.

Ermeni olmayı, Türklüğe düşmanlık sayıyorsunuz.

Siz Ermeni olmayı , Türk Olmanın yanında değil, aşağısında görüyorsunuz. O nedenle her fırsatta Ermeni olmayı aşağılamaya çalışıyorsunuz!

Siz, Ermeni olmayı, Türklüğe karşı bir tehdit olarak algılıyorsunuz. O nedenle sizinle ayni teraneyi tekrarlamayan Ermeni vatandaşlarımızı tehdit ediyorsunuz. “Ya sev ya terk et, yoksa ölürsün” diyorsunuz. Makamınıza çağırtıp “Ayağını denk al “ diyorsunuz. Mahkeme kapılarında yuhalatıyorsunuz… Katillerle birlikte Türk bayrağı önünde fotoğraflar çektiriyorsunuz… Katiller “Akıllı ol yoksa…” diye kanlı dişlerini gösterdiklerinde , sadece sırıtıyorsunuz…

Siz Ermeni olmayı, Türklüğe hakaret olarak değerlendiriyorsunuz. O nedenle “Ermeni dolü” diyerek insanlara hakaret ettiğinizi sanıyorsunuz!

Siz, Ermeni olmayı, Türk olmanın karşısında adeta bir kışkırtma olarak görüyor, o nedenle kışkırttığınız medyanızla, televizyonlarınızla, mahkemelerinizle, güvenlik güçlerinizle şiddete sarılıyorsunuz. Sözel, fiziksel, eylemsel , psikolojik, her tür şiddete!

Bütün bunları yaparak ırkçılığı bu ülkede meşrulaştırıyorsunuz!

***

Sevgili Okurlar, bu başlıklı bir yazıyı buraya dek okuduysanız, şunu vurgulamam gerek:

Yukarıda “Ermeni” sözcüğünün yerine, “Kürt” sözcüğü ya da ülkemizde “öteki” sayılan, “ötekileştirilen”leri koyabilirsiniz. İster etnik kimliği, ister cinsel tercihleri, ister görüşleri ve düşünceleri yüzünden olsun, ayırımcılığa, haksızlığa uğramış, sömürülen, aşağılanan, şiddete uğrayan her kesimi koyabilirsiniz.

Sonuç değişmeyecektir: Irkçılığın meşrulaştırılması ve şiddettin tırmanması!

***

İşte biz, Ermeni olmayı, (Kürt olmayı) “Türk olmanın” karşısına koymadığımız için…

Biz, Ermeni olmayı, Japon olmayı, İngiliz ya da Meksikalı olmayı, Arap ya da Slav olmayı, Türk Olmanın altında ya da üstünde görmediğimiz için…

Hiçbir ırkın, hiçbir etnik kimliğin, hiçbir ulusun, hiçbir yörenin, hiçbir dinin, hiçbir mezhebin, hiçbir dilin bir diğerinden daha yüksek ya da daha alçak olduğuna inanmadığımız için…

Biz, Ermeni olmayı, Türklüğe düşmanlık saymadığımız için…

Biz, Ermeni olmayı, Türklüğe karşı bir tehdit olarak algılamadığımız için…

Ermeni olmayı ya da Kürt olmayı, Türklüğe hakaret olarak değerlendirmediğimiz için…

Biz, Ermeni olmayı, Türk olmanın karşısında bir kışkırtma olarak görmediğimizden, kimseyi kışkırtmıyoruz. Kışkırtanlarla mücadele etmek için…

Sözel, fiziksel, eylemsel, psikolojik, her tür şiddete “Hayır” dediğimiz için…

Şu ya da bu nedenle ayırımcılığa, haksızlığa uğramış, sömürülen, aşağılanan, şiddete uğrayan her kesimle dayanışma içinde olmak için…

Bütün bunlar için, bugün göğsümüzü gere gere “Evet, Hepimiz Ermeni’yiz”, diyoruz.

Ermeni olmanın, Kürt olmanın ya da Türk olmanın değil, ırkçılığın yarattığı tehlikeyi kavrayıncaya dek… Irkçılığın, şiddeti nasıl meşrulaştırdığı bu ülkede her insanın bilincine yerleşene dek… Ben o toplumsal şiddete uğrayanın kimliğindenim… O kimlik, bugün benim de kimliğim. O kimlik bugün bana da ait!

Bugün hepimiz Ermeniyiz.

Bugün ben de Ermeniyim.