ŞİFA DAĞITAN TAŞLAR

Bir önceki yazımda, elektromanyetik enerji yayan taşların birincisi Kuvars ve şifa dağıtan türlerinden söz etmiştim. Bugün, doğanın mucize özelliklerle donattığı ve deneme yanılma metoduyla bu özellikleri anlayan uygarlıkların binlerce yıldır sağlıkta kullandığı diğer taşları bilginize sunuyorum.

Akik

Bünyesinde çeşitli mineralleri bulundurmaktadır. Güçlü bir terapi taşıdır. Mavi, kırmızı, turuncu, kahverengi ve yeşil renkleri bulunmaktadır. Bu nedenle birkaç çakra üzerinde etkilidir. Kırmızı ve turuncu renkli akikler fiziksel canlılığı artırırken, mavi renkli akikler nazara karşı koruma özelliği vardır. Aynı zamanda renginden dolayı boğaz çakrayı etkileyerek iletişimi kuvvetlendirir. Yeşil renkli akik ise kalp çakra ile ilişkilendirilir, sevgi ve iyimserlik hissi verir. Cilt, kemik ve diş hastalıklarına iyi gelir. Tansiyonu dengeler, özellikle düşük tansiyonu normal seviyeye getirir.

Lapis Lazuli

Alın çakra (üçüncü göz) üzerinde etkilidir. Çok eski medeniyetlerce de bilinen lapis, eski mısır krallarının mezar taşlarında kullanılmıştır. Kaygıyı azaltan bir taştır. Troid bezi üzerinde etkilidir. Küçük çocukları korkularından ve solunum yolu hastalıklarından uzak tuttuğu için çocuk taşı da denilir. Etki ettiği çakra nedeniyle psişik güçleri artırıcı özelliği vardır. Yaydığı enerji çok fazla olduğu için uzun süreli kullanımlarda baş ağrısına neden olabilir.

Akuamarin

Boğaz ve kalp çakra üzerinde etkilidir. Mavi ve yeşilimsi renkleri mevcuttur. Özellikle denizciler deniz yolculuklarında kazalardan korunmak amacıyla bu taşı bulundururlar. Solunum yolu hastalıkları, astım ve bronşite iyi gelir. Hafızayı güçlendirir. Kişinin kendini rahatça ifade etmesini sağlar. Rahatlatıcı, sakinleştirici ve huzur verici özelliği vardır.

Hematit

Kök çakra üzerinde etkilidir. İçerisinde bol miktarda demir bulunur. Dolaşım sistemi ve dalak üzerinde etkilidir. Romatizma ve bel ağrılarına iyi gelir. Karar verme güçlüğü çekenlerin yanında bulundurması gereken bir taştır.

Jasper

Kalp ve kök çakra üzerinde etkilidir. Güç ve cesaret taşıdır. Sindirim sistemi ve safra kesesini güçlendirir. Kişinin kendisini sağlıklı ve güçlü hissetmesini sağlar.

Yeşim taşı

Kalp çakra üzerinde etkilidir. Binlerce yıl öncesinden bu yana Çinlilerin en değerli saydıkları taştır. Günümüzde bile Çinli iş adamları yeşim taşını yanında taşıyarak işe başlaman önce ondan güç alırlar. Korku ve endişeyi yok eder. Huzur ve güven verir. Elde tutularak ısındığında da rahatlatıcı his verir. Aşırıya kaçan duygusallıkları dengeler. Diş problemleri ve ağrılarına karşı faydalıdır.

Safir

Boğaz ve alın çakra üzerinde etkilidir. Böbrekleri kuvvetlendirir. Tüm salgı bezleri üzerinde etkilidir. Kuşkuların yok edilmesini sağlar. Özgürlük hissi verir. Sezgiyi kuvvetlendirir. Psişik yetenekleri artırır.

Zümrüt

Kalp çakra üzerinde etkilidir. Kalp hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Kan dolaşımını düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Güven ve huzur verir. Evlilik bağlarını güçlendirir.

Yakut

Kalp çakra üzerinde etkilidir. Cesaret ve liderlik duygularını artırır. Hoşgörü ve duyarlı olunmasını sağlar. Kan dolaşımı ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Mercan

Cinsel çakra üzerinde etkilidir. Kalbi ve dalağı temizler. İltihaplardan korur. Atılacak adımlarda bilinçli ve kararlı olmayı, eleştiri ve zıtlaşmalarda ise kararlılığın sürmesini sağlar. Konsantrasyon eksikliğini giderir. Başta sedef olmak üzere birçok cilt hastalığında tedavi amacıyla kullanılır.

Kehribar

Göbek çakrası üzerinde etkilidir. Taş olarak bilinir ama çam ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir. Roma’ da kehribar eski dönemlerden günümüze kadar guatr tedavisinde kullanılmaktadır. Boğaz ve troid bezi enfeksiyonlarını tedavi etme özelliği vardır. Aynı zamanda ağrıyan yere konulduğunda ağrıyı hafifletir ve sol elde tutulduğunda bedenin elektriğini toplar.

Turkuaz

Boğaz çakra üzerinde etkilidir. Turkuaz eski çağlarda hayvanları kötü etkilerden korumak için kullanılırdı. Aztek uygarlığında bu taş “ Tanrıların taşı” olarak adlandırılırdı. İletişimi kuvvetlendirir. Sakinlik verir. Tansiyonu düzenler. Ve nazara karşı da etkilidir.