KOMŞULARLA SIFIR SORUN

Davutoğlu’na göre Türkiye, eski Osmanlı topraklarında liderliğini yeniden oluşturmalı ve komşularımızla sıfır sorun politikası izlenerek bu liderlik pekiştirilmeli.

Bu gün komşularımızın çoğuyla aramızın bozulmuş olması, bu amaçtan vazgeçmemize asla yol açmamalıdır.

Siz, bu “yeniden Osmanlı” söylemine karşı Balkanlarda ve Arap Yarımadası’nda yükselen “Eyvah! Yeniden mi? Emperyalizm nöbetleri mi tuttu? ” sözlerine de aldırmayın; Davutoğlu’nın tezi isabetlidir: Ancak, Yeni Osmanlı politikamızın, develerin üstünde çalınan köslerin refakatinde yeniçeri saldırıları ile değil, dostça devinimlerle gerçekleşeceğini de anlatmamız gerekir.

Osmanlılar, gerektiğinde komşularının krallarıyla, beyleriyle sıfır sorunu nasıl sağlayabiliyorlardı ? Bunlarla akrabalık bağları oluşturarak ! Yeni Osmanlılık denince anlaşılması gereken aslında budur:

Orhan Gazi’nin, Bizans İmparatoru Kantakuzenos’un kızı Teodora ile evlenmesi hem Bizans’a, hem de Osmanlılar’a yaramıştı. Yıldırım Beyazıt’ın, Germiyanoğlu Beyi Süleyman Şah’ın kızı Devlet Hatunla evlenmesi, bu beyliğin önemli bir bölümünün Osmanlı topraklarıyla dostça birleşmesine yol açmıştı. Yavuz Selim, Tatar Hanı Mengli Giray’ın kızı ile evlenmişti; Tatar kayınbabası, Selim’e, tahta geçerken askeri destek sağlamıştır.

Görüyoruz ki komşularla sıfır sorun için bazı fedakarlıklar göze alınmalı ve mesela Ali Babacan’ın varsa amcakızlarından birini, Ahmed-i Necat’ın dayısının oğluyla, Sarkisyan’ın yeğenlerinden birini, Arınc’ın bacanağının kızıyla, Sarkozi’nin teyze kızıyla da Başmüzakereci Egemen’in bir yakınını başgöz edebilirsek sorunları ne boyutta sıfırlayacağımızı bir düşünün.

Tabii sırada Hristofias ve Beşar aileleri ile yapılacak mutlu izdivaçlar da vardır: Düğünlerin iki bayram arasında yapılmamasına bilhassa özen gösterilmelidir.

Burada aşılması gereken tek önemli güçlük, iki tarafta evlenme yaşına gelenlerin, hep erkek ya da hep kız oldukları takdirde ne yapılacağıdır. Bu sorun, sınırın her iki yanında aynı cinsten kimselerin evliliklerini yasallaştırmakla rahatça aşılabilir.