EĞİTİMDEKİ YANGIN

Okullar kapandı, 17 Milyon öğrenci karne aldı. Kimi sevindi kimi üzüldü. Umarım aileler, veliler, karnedeki hiçbir notun yaşamdan daha önemli olmadığının bilincindedir. Çocuğun geleceğini belirleyecek olan karnedeki notlar değil, geliştireceği kişilik ve hayata karşı duruşu olacaktır…

Okulların son gününde 4+4+4 belirsizlikleri ve gerçekleri karşısında öğrenciler, aileler ve öğretmenler isyandaydı. Gazetemiz bu isyanı, eğitimdeki yangını, manşetine taşımıştı. Ancak anlı şanlı medyamız her zamanki gibi bunu görmezden geldi. İstanbul’da birçok ilçede “okuluma dokunma” protestoları yapıldı, millet sokağa döküldü.. Okullarının imam hatip okuluna dönüşebileceği tehdidine ve tehlikesine karşı sürdürülen isyanı, büyük medya görmedi, görmek istemedi!

Eğitim bakanlığı karar verdi: İllerdeki milli eğitim müdürlüklerinin teklifi, valiliğin onayıyla; yeni İmam Hatip Okulları açılacağı gibi, ilk ve ortaokullar İmam Hatip okullarına da dönüştürülebilecek… Eğitim–Sen, en iyi en nitelikli ve özellikle “Atatürk” adını taşıyan okulların seçil İmam Hatip Okullarına dönüştürmesini ve İstanbul’da 100, Türkiye’de 2 bin İmam Hatip Okullu açılacağını gündeme getiriyor…

Geçen şubat ayında bir emri vaki olarak 4+4+4 düzenlemesi ortaya ilk atıldığında bu girişimi “karşı devrim“diye nitelemiştim. Cumhuriyet kazanımlarına karşı ihanet, adım adım uygulamaya sokuluyor şimdi.

Başbakan açıklamıştı zaten, dindar ve kindar bir gençlik yetiştireceklerini… Demokratik bir hukuk devletinde, laik bir siztemde, üstelik "ileri demokrasi" olduğunu iddia eden bir ülkede bu açıklama resmen suçtur! Ama, bu sözleri nedeniyle hükümetin başı hakkında kimsenin henüz suç duyurusunda bulunduğunu anımsamıyorum! Evet o açıklama laikliğe, demokrasiye, bilime, hukuka, anayasaya aykırıdır!

Eğitimdeki yangın büyüyor! Umarım anlı şanlı köşe yazarları, meda starları, “yetmez ama”cılar, bu kez yangın ülkeyi yakıp yıkmadan, küle dönüştürmeden “uyanırlar”!

(Gel de şimdi Ayşenur Asan’ın “Medya Mahallesi” programının apar topar yayından kaldırılmasına kahrolma!)

Boğaziçi Korosuna el Verin

Bu Pazar sizlere başka gençlerden söz edecektim!

Onlar bu ülkenin kıvanç kaynağı: Boğaziçi Caz Korosu’nu oluşturan gençlerden söz ediyorum. Bir dinleyen onların tiryakisi oluyor. Çok başarılılar, kusursuzlar, muhteşemler! Geçen ay Andante Dergisinin Donizetti Ödüllerinde “Yılın KKorosu” ve “Yılın Toplulluğu” ödüllerini aldı ve ödül törenindeki konserle dinleyicileri büyüledi.

Geçen yıl Avusturya’nın Graz kentinde Dünya Koro Şampiyonası’nda 2 dalda

Çağdaş Müzik ve Folklor dallarına Dünya Koro Şampiyonu oldukar. Yurda 5 Altın Madalyaile döndüler. Önceki yıl Çin’in Shaoxing kentinde, 40.000 katılımcının yarıştığı Dünya Koro

Olimpiyatları’nda Çağdaş Müzik dalında dünya ikincisi ve Oda Korosu ve Caz dallarında dünya üçüncüsü olup üç altın diploma ile Türkiye’ye döndüler!

Hayır hayır futbolcular ya da milli mankenler gibi karşılanmadılar! Ama bile n biliyor!

Bu başarılarından dolayı bu yaz İtalya La Fabbrica del Canto Festivali’ne; Macaristan’daki Cantemus Festivali’ne ve en önemlisi Amerika’da Cincinati’de Dünya Koro Olimpiyatları 2012’ye ve davet edildiler.

Masis Aram Gözbek yönetimindeki 45 kişilik ekip 3 kıtada Türkiye’nin sesini duyuracak! Hiç kuşkum yok yine ülkeye sadece itibar, kıvanç ödül kazandıracaklar! Sponsor arayışındalar. Ulaşımdan tutun konser kıyafetlerine gereksinimleri sonsuz!
Hani “Türklüğü aşağıladı” diye ha bire savcılara başvuranlar; ülkeyi bunca yüceltenler için ellerini ceplerine atmazlar nasılsa!

Bu nedenle ben yine cumhuriyet Okurlarına sesleniyorum:
İletişim için, Tel: 0536 4712369, masisgozbek@gmail.com

Destek vermek için iletişime geçmeniz bekliyor…