JÖN TÜRKLER VE KOMPLO TEORİLERİ

Cumhurun Cumhuriyet’i kutlamasından bile korkup 29 Ekim’de yürümesini yasaklayan ceberrut zihniyet, meğerse kökleri Osmanlı’ya uzanan komplo teorilerinden beslenirmiş… Meğer bizlere yakıştırdıkları « Beyaz Türk » kavramından, cumhuriyetçilere « jakoben » sıfatıyla hakaret ettiklerini sanmalarına, hiç bir gerekçeleri ve zaten saldırı jargonları kendi buluşları değil, taaa Fransız Devrimi’nden beri aydınlığa savaş açan küresel komplocuların ortak diliymiş !

Beynimde şimşekler çaktıran, Cumhuriyet düşmanlığının nedenini, niçinini ve karşı devrimcilerin bilerek ya da bilmeyerek « neye » hizmet ettiklerini anlamamı sağlayan bir kitap okudum : Jön Türkler ve Komplo Teorileri*. Bu kitapla Türkiye’de az rastlanan titizlikte, gerçek anlamda bilimsel bir araştırmaya imza atan yazarı Haluk Hepkon’u yürekten kutluyorum. Çünkü içimde genç kuşak araştırmacılarına, düşünür ve yazarlara ilişkin umut çiçekleri açtırdı.

***

İşte size kitaptan birkaç alıntı:

« Birinci Dünya Savaşı sırasında, başta Bolşevik devrimi olmak üzere Avrupa’yı sallayan toplumsal hareketler yüzünden komplo teorileri büyük rağbet görmekteydi.

Örneğin Winston Churchill, Illustrated Sunday Herald gazetesinde 1920 yılında yayımlanan Ziomism Versus Bolshevism başlıklı makalesinde İlluminati’nin kurucusu Adam Weishaupt ile Karl Marx arasında hayali bir ilişki kurguladıktan sonra Bolşevikliğin dünyayı yıkmak için tasarlanmış büyük bir komplo olduğunu öne sürüyordu.

Dönemin komplo teorisyenleri arasında Almanya’dan Friedrich Wichtl ve İngiltere’den Nesta Webster’ın, diğer komplo teorisyenleri üzerinde büyük etkisi görülür. Bu iki komplo teorisyeni, 1908 Devrimi ve Ekim Devrimi’nin arkasındaki gücün Yahudiler olduğuna ; Yahudilerin Osmanlı Devleti’nde ve Rusya’da iktidara geldiğine inanıyorlardı. Yazdıkları senaryoya göre, sırada Avrupa ve dünya devrimi vardı.

***

Frederich Wichtl’in Dünya Masonluğu, Dünya Devrimi, Dünya Cumhuriyeti isimli kitabı 1919 yılında yayımlanmıştı. O sırada 19 yaşında olan Heinrich Himmler’in**, Wichtl’ın kitabını okuduktan sonra günlüğüne ‘Herşeyi açıklayan ve kime karşı savaşmamız gerektiğini anlatan bir kitap’ diye not düştüğü biliniyor.

Wichtl’a göre İlluminati’nin kurucusu Adam Weishaupt’un kod adının Spartaküs olmasıyla, Rosa Lüksemburg ve arkadaşlarının Spartakistler ismini seçmesi arasında bir ilişki vardı. Spartakistlerin Yahudi kökenli önderlerinin İlluminati üyesi olduğuna inanan Wichtl, Fransız masonluğunun Abdülhamit’i devirmek için Jön Türkleri kullandığını söylüyordu.

Ünlü komplo teorisyeni Nesta Webster’in durumuysa, daha da vahimdi. Webster 1910 yılında İsviçre’ye yaptığı bir gezi sırasında birdenbire daha önceki bir yaşamda Fransız kontesi olduğuna ve ailesinin Fransız Devrimi sırasında öldürüldüğüne karar vermişti. Bu tarihten sonra monarşiyi savundu ve her tür devrim fikrine düşman oldu.

***

Webster’a göre 1789 devrimi Fransız halkının değil ; tarih öncesi gnostiklerden İsmailiye’ye, oradan Tapınak Şövalyelerine, İlluminati’ye ve masonlara aktarılan, burada da durmayarak Lenin’e ve Rus devrimine kadar sıçrayan dünya çapında bir komplonun eseriydi. Hristiyanlık karşıtı bu komploda Yahudiler, Dürzüler, gnostikler, masonlar ve sosyalistler işbirliği içindeydiler.

Morning Post gazetesi, 1920 yılında Jewish Peril başlığı altında bir makale dizisi yayınladı. Yazarları arasında Webster ve Wichtl’ın da olduğu dizi, aynı yıl The Cause of World Unrest başlığıyla kitap haline getirildi. Kitapta, Jön Türk Devrimi’nin ve Türk ulusal kurtuluş hareketinin, Yahudiler ve masonlar tarafından İngiltere’nin çıkarlarını zedelemek için tezgahlandığı ileri sürülüyordu…”

Nasıl?

1920’den 2012’ye bu ülkenin sürüldüğü mezbahanın iç ve dış tüm anahtarları, bu kitapta var, sayın seyirciler. Okuyan, şok yolunda hiç olmazsa haberdar gidiyor!

*Kırmızı Kedi Yayınevi/2012

**Nazi rejiminin Gestapo ve SS şefi. Nuremberg davasının bir numaralı savaş suçlusu ve soykırım hükümlüsü.

Doğduğumda öyle çirkinmişim ki, annemin antisemit olmasına ramak
kalmış!
WOODY ALLEN

«G»NOKTASI

SANATÇILAR GİRİŞİMİ ÇAĞRISI:

« 29 Ekim Pazartesi günü saat 11.00’de Cumhuriyetimizin 89. kuruluş yılını kutlamak için Ankara Ulus’ta, 1. Büyük Millet Meclisi önünde olacağız.
Hiçbir siyasal iktidar ya da kurum ulusal bayramlarımızın kutlanmasına engel olamaz.

Yasa, vicdan, akıl ve mantık dışı yasaklama kararı geri çekilmezse, çıkabilecek olumsuzluların sorumlusu yasaklama kararını veren kurum ve bağlı olduğu siyasal iktidar olacaktır.

Tüm sanatçılarımızı, tüm halkımızı barışçı şölenimize katılmaya çağırıyoruz.
Cumhuriyet Bayramında omuz omuza!… »