DEMAGOG’A RAPOR.

Yeni Anayasa çalışmaları sürüyor: TBMM Başkanı Çiçek, eksiksiz bir Anayasa oluşturmak için katkı beklediklerini kaç kez açıkladı.

Katkıda bulunmaya kararlıyım:

Prof.Trish Roberts Miller, Retorik konusunda dünya çapında ilgi çekmiş bir öğretim üyesidir. “Demagojinin özellikleri” konulu makalesini internette kolayca bulabilirsiniz.

Prof. Miller, bu yazısında özetle şunları söylemektedir:

Halk, ortak çıkarları konularında doğru karar verme yeteneğine sahiptir. Ancak bu yetenek, halkın bilgiye ulaşabilmesine bağlıdır. (Yani gerçekleri bilmeyen halk, doğru karar veremez).

Halkın sizi eleştirmesini engellemenin en kolay yolu, bu tür eleştiriyi tehlikeli kılmaktır: Yasalar yayınlar, bazı şeyleri söyleyenleri cezalandırırsınız.

Eleştiriden kaçmanın başka bir yolu da size oy vermişleri, sizi eleştirenlere karşı kışkırtmaktır. Buna “demagogluk” denir. Demagog, bir guruba, başka bir guruba karşı nefret aşılar : Demagoga göre, sadece iki olasılık vardır:

Bizden olanlar ve diğerleri. Bizden olmayanlar kötüdür, haindir, alçaktır!

Bu şekilde, bizden olmayanlara uygulanan baskı ve cezalar haklı gösterilmiş olur.

Çocukluğun bir evresinde her şeyi ya ak ya da kara olarak değerlendiren çoktur ama yaş ilerledikçe, deneyim ve doğrudürüst eğitim, sadece iki değil daha pek çok olasılıkların da bulunduğunun kavranılmasına yol açar.

Çağdaş psikiyatri ve politika bilimcileri, demagogların, söylediklerine gerçekten inanıp inanmadıklarını bilmenin önemini vurguluyorlar: Yaptıkları demagojiye, gerçekten inananların, özellikle narsisistik kişilik bozukluğundan muztarip oldukları düşünülmektedir.

Bu ise demokrasiyi yok edecek büyük bir tehlikedir!

Öyleyse, yeni Anayasa, bazı kuruluşlara, etkin konumdaki partilerin liderlerinde demagogluk belirtileri bulunduğunda, bir heyete baş vurulabilme olanağı da sağlamalıdır. İdeali, bu konuda kişisel başvuru hakkının da bulunmasıdır. Hükümet tarafından değil başka bir şekilde seçilmiş Psikiyatri hocalarından oluşacak bu heyet, gereğinde vereceği raporla demagogları siyaset yapmaktan alıkoymalı ya da tedavi edilmeleri için bir hastaneye sevk edebilmelidir.

Bu heyetin kararını beğenmeyenlerin Avrupa Psikiyatri Dernekleri Birliğine baş vurma yolları da kuşkusuz açık tutulmalıdır.