KELEPİR ÜLKE… SAT SAT NEREYE KADAR?

Hiç durmadı; daha iktidara geldiği ilk günden satmaya başladı AKP. Başta en stratejik kurumlardan Türk Telekom olmak üzere, demir çelik sektörünün kalbi Erdemir ve İsdemir, tek petrol ithal etme yetkisi olan TÜPRAŞ, sanayi devi PETKİM, Türkiye’nin tek alüminyum tesisi Seydişehir Eti Alüminyum yanında bir baraj ve 4 taşınmaz ile TEKEL, TELSİM, AVEA, DİTAŞ, TAKSAN, GERKONSAN, TÜMOSAN, TZDAŞ, HAVELSAN, SEKA, Sümer Holding, THY’ye ait USAŞ, İGSAŞ, Kıbrıs Hava Yolları, Petrol Ofisi, Başak Sigorta, İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), araç muayene istasyonları, limanlar, kombinalar, depolar ve milyon dolarlık arazili tesisler bir bir satıldı.

Yetti mi? Hayır yetmedi… Dev kuruluşlar, hisse yoluyla özelleştirildi. TÜPRAŞ’ın önce yüzde 14.76’sı ardından yüzde 51’lik kısmı, Türk Telekom’un yüzde 70’e ulaşan hissesi, Erdemir’in yüzde 46.12’lik hissesi, PETKİM’in yüzde 86’ya ulaşan hissesi satıldı.

Yetti mi? Hayır. Yine yetmedi. Devam edelim: Esgaz, Bursagaz, Eti Bakır, Gümüş, Krom ve Elektrometalurji AŞ, Çayeli Bakır İşletmeleri AŞ, Tügsaş, Yarımca Porselen Fabrikası, Divriği ve Hekimhan Demir Madeni, Borçelik, Oymapınar Barajı, Toros Gübre Fabrikası, Emekli Sandığı Ankara Emek İşhanı ve İstanbul Hilton Oteli. Amasya, Adapazarı ve Kütahya Şeker Fabrikaları. Ayrıca Trabzon, Kuşadası, İzmir, Ereğli, İskenderun ve Yarımca Limanları ile Ataköy Turizm AŞ, Ataköy Otelcilik AŞ, Ataköy Marina ve Yat İşletmesi.

Yetti mi? Yetmez. Çünkü ekonomik sistem bunun üzerine kurulu: Tüketim odaklı büyüme modeli. Yani ne yapıyorsun: Bir yandan inşaatlar, yeni konutlar, hastaneler, köprüler, otoyollar, alışveriş merkezleri inşa ederek ekonomiyi canlı tutmaya çalışıyorsun öte yandan halkı daha çok tüketmeye teşvik ediyorsun üstelik gelirinden çok daha fazla borçlandırma pahasına. Tüm bunları finanse edebilmek için yurtdışından borçlanıyorsun. Yer gök ithal mal kaynıyor: Zaten katma değerli üretimde sınıfta kaldın. Cep telefonlarını, bilgisayarları, pos makinelerini bir kalem geçiyorum ama düşünün bir bir hastane ya da görüntüleme merkezinin tüm tıbbi cihazlarını, okullardaki akıllı tahtaları, güvenlik kameralarını… Daha aklınıza ne gelirse artık. Tabii böyle olunca borcu ödemek için de bulduğu yol “kamu mallarını babalar gibi satma”.

Ama o da yetmedi işte. 2B yasasını çıkartarak bu kez toprağa göz dikti ama bir de baktık ki yasanın içine tarım arazileri de eklenivermiş. Meralar ile birlikte… Sonra Türkiye’nin tüm yeraltı ve yerüstü kaynakları gündeme geldi. Baktık yeni maden yasasıyla madencilik sektörünü tamamen özel sektöre devretmeye hazırlanan AKP, bunun dışında ormanların ve ırmakların işletme hakkını satmak gibi başka kimsenin aklına gelmeyecek fikirler üretivermiş.

Geçen hafta BEDAŞ, önceki gün ise köprü ve otoyollar özelleştirildi. 2 Boğaz köprüsü, 8 otoyoldan oluşan toplam 10 varlığın dahil olduğu otoyol paketi ihalesini 5 milyar 640 milyon dolar teklif veren Koç Holding-Malezyalı UEM ve Gözde Girişim konsorsiyumu kazandı. Üç buçuk yılda kamuya 2.1 milyar dolar gelir getiren köprü ve karayolları, Özelleştirme İdaresi’nin biçtiği 6 milyar dolarlık bedelin bile altında satıldı.

Şimdi ise son haber Türk Telekom’daki kamu hisselerinin satışı ve elektrikte yeni özelleştirmeler: çok yakında İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ, Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ, Dicle Elektrik Dağıtım AŞ ile Van Gölü Elektrik Dağıtım AŞ blok satış yöntemi ile özelleştirilecek.

Onu Halkbankası’nın ve Vakıfbank’ın kamu hisselerinin satışı izleyecek. Sonra sırada TCDD’ye ait İzmir Kruvazier Limanı var ve elbette devamı gelecek. Çünkü halkın malı AKP iktidarı için kurtarıcı kaynak. Niye kafayı ekonomide yapısal reformlara yorsun ki? Neden katma değeri yüksek üretim yapamadığını sorgulasın ki? Nasılsa ülke kelepir, sat sat bitmiyor… Nasılsa hesap soran da yok. O sattıkça oylar geliyor. Eee satmayıp ne yapacak?