HERKES UYDU YAPMALI!

Ortadoğu Teknik üniversitesi öğrencileri, demokratik ülkelerde doğal karşılanan bir şekilde haklarını , hukuklarını kısıtlayan koşulların düzeltilmesini istediler.

Coplandılar, biberlendiler. Başbakan, onlara ve hocalarına söylemediğini bırakmadı.

Göktürk Uydusu’nun atıldığı günü biz bu nedenlerle demokrasi tarihimizin kara günlerinden biri olarak hatırlayacağız.

Bundan sonraki uydu fırlatmalarını da olumsuz bir şekilde anımsamamız için böyle davullu zurnalı gösterilerden vazgeçmeliyiz.

Bunun yerine vatandaşlarımıza kendi uydularını yapmaları için gerekli bilgileri verelim, proje geliştirenlere parasal katkı sağlayalım.

Bu gün yeryüzünün bir çok köşesinde çok sayıda üniversite öğrencisi, “mikro” ( 10-50 kg ) ya da “nano” ( 1-10 kg) uydular yapıp uzaya yollamaktadır. Milyonlarca doları şuna buna kaptırıp “uzay çağına atladık “ diye böbürlenmekten daha akla yatkın bir tutumdur bu:

Böyle davranırsak çok sayıda vatandaşımız uzay çağına geçişin ilkelerini öğrenir, aralarından yetişenler, yarın en görkemli uyduları üretirler.

ABD de öğrencilerin uyduları ,”Discovery” uydularına eklenerek yörüngelerine ulaştırılmış, Fransız ve Rus öğrencilerinin oluşturdukları ise , Mir uydusundaki kozmonotlarca istenilen yere bırakılmıştır.

Bir dergide kendi uydumuzu yapıp fırlatmak için topu topu 8 bin doların yeterli olduğu anlatılmaktaydı.

Bu bilgileri aktardığım kızım Esin işi gırgıra vurdu:

“Baba,”dedi, “8 bin dolar çok…”

-Peki, en ufağını yaptın, Çinlilerin uzaya kaça attıklarını biliyor musun?

-Ben olsam, bunu alır İşkuleleri, olmazsa Özdilek Plaza’nın tepesine çıkar, oradan bir mancınıkla yollardım . Belki FB li Bekir İrtegün’e rica eder uyduyu binaların tepesinden iyi bir rövöşatayla yollamasını sağlardım.

Esin,”Uyduya “Babam sağ olsun !” diye yazacağını söyleyince ben bu fikri daha da benimsedim.

-Ben uyduma öyle “Göktürk” gibi Istanbul’da zenginlerin yaşadıkları semtlerin adını vermezdim!

-Ne derdin?

-“Selamsız” derdim, “Küçük Armutlu” derdim. Şaka bir yana, olanak sağlasınlar bizim öğrenciler bak ne güzel şeyler yaparlar. En görkemllsini ODTÜ öğrencilerinin yapacağından kuşkum yoktur. Ancak ellerini çabuk tutmalılar.

-Neden?

-Bakarsın YÖK bir “feza tüzüğü” çıkarır uydu değil ibrik bile yapamazlar!