KROKİ POLİSİN ELİNDEYDİ

Poyrazköy soruşturması kapsamında gerçekleştirilen kazıların yapıldığı gün yaşananlara tanık olan bir muvazzaf asker Yurt gazetesine konuştu. Asker, iddianameye girmeyen, ancak Taraf’ın yayınladığı krokinin o gün bir polisin elinde olduğunu söyledi. Davaya ilişkin bir başka ilginç ayrıntı ise; soruşturmada görev alan polislerin "Emniyet’te cemaat tasfiyesi" olarak yorumlanan atamalarda İstanbul’dan uzaklaştırılmış olması.

Poyrazköy’de 21 Nisan 2009 tarihinde yapılan kazılarda ele geçirilen mühimmatlarla ilgili olarak, o gün gelen polisleri karşılayan askerlerden biri Yurt’a konuştu. İsmini vermek istemeyen halen görev başındaki asker şunları söyledi: "Gelen polisin başındaki amirin elinde bir kroki vardı. Elindeki kroki iddianameye girmedi. Daha sonra Taraf’ta Mehmet Baransu’nun haberinde aynı krokiyi gördüm. Sürekli telefonla konuşuyordu. Birilerinden talimat alıyordu. Bana eğitim yaptığımız lastik evi sordu. Gösterdim. Sonra telefondan gelen talimatla ‘onu sormuyorum eski lastik evi soruyorum’ dedi. Eski lastik evin oraya 4-5 senedir gitmiyorduk. Orada artık eğitim yapmıyorduk. Ancak polis ısrarla o evi sordu."

POLİSLERİN TASFİYESİ

Sanıkları arasında Amiraller Kadir Sağdıç, Fatih Ilgar, Şafak Yürekli, Deniz Cora’nın da bulunduğu davada tanık dinleme talepleriyle ilginç bir gerçek de ortaya çıktı.

Poyrazköy davasına konu olan aramalarda bulunan kilit noktalardaki polislerden Veysel Yalçın’ın Yozgat Emniyet Müdürlüğü’ne, Yusuf Mut’un Erzurum Emniyet Müdürlüğü’ne, Hulusi Akyavaş’ın Konya Emniyet Müdürlüğü’ne, Deniz Karataş’ın erzincan Emniyet Müdürlüğü’ne, Ertuğrul Künç’ün Muş Emniyet Müdürlüğü’ne, Mustafa Karabörk’ün Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne, Hakkı Başkaya’nın Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne, Hasan Kaynak’ın Şanlıurfa Emniey Müdürlüğü’ne, Şener Cabiroğlu’nun Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne, Özkan Tavşan’ın Hakkari Emniyet Müdürlüğü’ne, Ö.Sertan Topkaya’nın Van Emniyet Müdürlüğü’ne, Arif Kahraman’ın Sivas Emniyet Müdürlüğü’ne atandıkları mahkemenin yazısıyla anlaşıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde geçtiğimiz yıl yaşanan atamalar, hükümet ve cemaat arasında emniyette süren çatışmaya bağlanmış, Ergenekon davalarında etkili olan cemaat yanlısı memurların tasfiye edildiği iddia edilmişti.