EN BÜYÜK TEHLİKE

Bu yıl Şubat ayında meteorun biri, saatte 40,000 mil hızla ilerleyerek Urallar’ı geçip Çelyabinsk üzerinde, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılmış atom bombasından fazla enerjiyi açığa çıkararak patladı: Bu patlama sonunda 1500 kişi yaralandı, 4 300 bina hasar gördü.

Rus uzay gözleme uzmanları bu koskoca meteoru, gelip buzlu araziye düşünceye kadar göremediler. Demek ki her an böyle bir göktaşı, gözleyenleri atlatarak uzayın derinliklerinden gelip atmosferimize girebilir ve gidip olmadık yerlere çarpabilir.

1947 de yüzbin kiloluk bir meteroid, Rusya’da Sikhote-Alin dağına düşmüştü. 1908 de yine Rusyanın Tunguzka bölgesine çok büyük bir meteor düşmüş, geniş ormanlık bir araziyi yok etmişti. Öyleyse uyarmamız gerekir:

Muhterem Başbakanım,

Memleketimiz Rusya’dan uzakta değildir. Göktaşlarının çarptığı o bölgelere yakınlığımız, çok dikkatli olmamızı gerektirir: Her an göğün bilmemkaçıncı katından gelip 2B arazilerine ya da ülkemizin ormanı gür, yaylaları yeşil, akarsuları berrak ya da tarihi kentlerle dolu yerlerini biz henüz subastırıp baraj yapmadan, hidroelektrik santralleri ile doldurmadan, bizden önce davranarak dümdüz etmesine meydan vermemelisiniz.

Muhterem Başbakanım,

Biz, sadece uzayın karanlıklarından gelebilecek manda kadar, dağ kadar ya da Suriye kadar göktaşlarınının, kurdelesini kesmiş olduğunuz o muazzam eserlere çarpmasından değil, bütün felaketlerin ötesinde başka bir şeyden de korkmaktayız: Böyle bir cisim çarptığında, dünyamız ikiye bölünür de biz, kendimizi Maazallah, sizin kalacağınız bölümde değil de bu çarpmayla oluşacak ikinci bölümde karizmanızdan uzakta bulursak ne yaparız? Böyle bir felakete uğradığımızda artık çılgın projeleri kim tasarlar, en büyük kentlerimizin meydanlarını kim öyle deşer? Biz neyin ucube, neyin mubarek olduğunu artık nasıl bilebiliriz? Kaç çocuk doğurmamız gerektiğini kimden öğreniriz? Sonra biber gazı bağımlılığımız ne olur? Artık birbirimize mi sıkmaya başlarız bu gazı?

Bütün bu olası felaketleri dikkate alıp NATO ya yeniden başvurmanızı, birkaç düzine Patriot bataryası daha istemenizi ve bunları meteorları, asteroidleri vurabileceğimiz tepelere, dağlara yerleştirilmesini sağlayacağınızı umuyoruz.