YOK DEVE, VAR THY

YOK DEVE

Türk Hava Yolları, çok arıza çıkardığı iddia edilen RJ-100 tipi uçakların sonuncusunu kiraladığı İngiliz şirkete teslim edince İstanbul Atatürk Havalimanı’nda deve kesti. 2006 yılında gerçekleşen apronda deve kesilmesi olayının fikir babası THY Teknik A.Ş. Uçak Bakım Başkanı Şükrü Can "11 uçak için ayrı ayrı kurban kesmek yerine gerekli izinleri alarak deve kestirdik" dedi.

TERLİK HAVA YOLLARI

Aralık 2008’de Hac görevini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a giden THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY’ye ait uçakla İstanbul’a döndü. Temel Kotil Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda gri pantolon altına giydiği siyah çorapları ve bej rengi terlikleriyle çok tartışıldı.

PROTEZE ENGEL

THY’nin İstanbul-Amsterdam uçuşunda Birleşmiş Milletler’de görev yapan Kersen de Yong’un (60) protez bacaklarının çıkarttırılarak başüstü dolabına konulduğu ortaya çıktı. 2012 Mayıs’ında gerçekleşen olayda, Hollandalı engelli yolcu Yong kalkış öncesi protez bacaklarını çıkarttı. Kabin ekibi Yong’u, protez bacaklarını başüstü dolabına koyması konusunda uyardı. Bunun üzerine kabin ekibi ile Yong arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Kabin ekibinin ısrarı üzerine Yong, protez bacaklarını kabin ekibine teslim etti. Ekip, protez bacakları uçuş sonuna kadar başüstü dolabına koydu. Yaşanan skandal Hollanda’da da yankı buldu ve devreye büyükelçilikler girdi.

MUHALİF GAZETELERE AMBARGO

THY uçaklarında yapılan gazete ikramında; Yurt, Sözcü, Aydınlık, BirGün ve Yeniçağ gibi muhalif yayın organlarının yasak olduğu geçtiğimiz yıl ortaya çıktı. Yandaş gazetelerin THY tarafından toplu alımı artarken, muhalif basına yapılan ambargo çok tartışıldı. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu yapılan eleştirilere “Gazete olarak kabul ettiğimiz her gazeteyi uçağa alıyoruz, gazete kabul etmediklerimi almıyoruz, bu takdir şirket yönetimine aittir” diye yanıt verdi.

FESLİ HOSTES

Modacı Dilek Hanif’in THY hostesleri için hazırladığı yeni kıyafet tasarımları da geçtiğimiz aylarda çok konuşuldu. Kaftanlı ve fesli hostes kostümlerinin altında imzası olan modacı Hanif, THY için 50 farklı tasarım yaptığını belirtti. THY’nin alternatiflerin arasında tartışma yaratan kostümleri de görmek istediğini söyleyen Dilek Hanif, bu için 75 bin euro ücret aldığını açıkladı.

UÇARKEN İÇMEK MAZİ OLDU

THY’nin alkollü içkiyle imtihanı da çok sık gündeme gelen konulardan biri. Yapılan son resmi açıklamada; yurtiçi uçuşlarda sadece business sınıfında içki servisi yapıldığı; bazı iç sefer hatlarında ise talep azlığı ve lojistik zorluklar nedeniyle alkol servisinin yapılamadığı belirtildi. Dış Hatlar’daki seferlerde de 8 ülkeye uçuşta içki servisinin bitirildiği yine THY tarafından kısa bir söre önce kamuoyuna duyuruldu. Alkol yasağı tartışmalarına THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun yanıtı ise “Uçuş güvenliği aksıyor. Zaten iç hatlardaki en uzun uçuş süresi 1,5 saat. İlla uçakta içeceğim ısrarı nedir?” oldu.

HUKUK SANSÜRÜ YENDİ

THY’nin uçaklarda dağıttığı dergisi Skylife’a ‘Anadolu Yakasında Bir İstanbul Klasiği: Moda’ başlıklı bir yazı hazırlayan yazar Buket Uzuner sansüre uğradı. Buna göre; Uzuner’in Moda semtini anlatan yazısındaki İBB’nin Moda iskelesindeki kafeye alkol yasağı koymasını eleştirdiği bölüm yayımlanmamıştı. Bunun üzerine yazar Buket Uzuner THY’e dava açtı ve 4 yıl süren hukuk mücadelesini kazandı. Mahkeme, sansürlü yazının bulunduğu ilgili sayının toplatılarak imhasına, THY internet sitesinden çıkartılmasına ve yazının tamamının Skylife’ta yayımlanmasına karar verdi.

SARI SAÇ KIRMIZI RUJ YASAK

THY son olarak sayıları 4 bini bulan hosteslerin kırmızı ve pembe ruj kullanmalarını yasakladı. Kabin Memuru Üniforma Yönetmeliği’nde değişikliklere giden THY yönetimi, daha pastel renklerde rujlar kullanılması ve saçların üstten değil arkadan toplanıp topuz yapılması kuralını getirdi. Çok tepki çeken değişikliklere gerekçe olarak ise “daha duru ve sade bir görünüm” sağlanması gösterildi. THY’nin geçtiğimiz yıl düzenlediği yönetmelikle de; hosteslerde kızıl kırmızı ve platin sarısı renkli saçlar yasaklanmıştı.