FAZIL SAY YANLIŞ YAPTI

Ünlü piyanist ve bestecimiz Fazıl Say, tvitter hesabında Ömer Hayyam’ın “ Cennet-i ala meyhane midir ?” diye soran şiirinden bölümler aktardığında, "bir kesimin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçundan 10 aylık hapis cezasına çarptırılmış, cezanın 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla uygulanmasına ve hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verilmişti. Avukatının itirazı üzerine 29.Asliye Ceza Mahkemesinin yargıcı, bu hükmün kaldırılmasına karar verdi. Fazıl Say şimdi yeniden yargılanacak.


Bizce Sayın Bay Say yanlış yapmıştır ve yanlışı, bunca doğrudürüst Türk şairi varken tutup bir Acem şairinden örnek vermeye yeltenmesidir!

“Koca başlı koca kadı- Sende hiç din iman var mı?-Haramı, helali yedi- Sende hiç din iman var mı?”diye sormuş ulusal ozanımız Pir Sultan Abdal dururken fars şiirinden örnekler aktarmak doğru değildir:

“Ey zahit saraba eyle ihtiram- Müslüman ol terk et bu kilükali ( dedikoduyu) – Ehline (anlayana ) helaldir na-ehle ( anlamayana) haram-Biz içeriz bize yoktur vebali (günahı)” demiş Harabi dururken Ahmed-i Nejat’ın bile sevmediği Hayyam’dan şiirler okumak ayıp değil midir?

Ya Nefi ? Keşke “Sattınız iki soysuz bir olup hanlığı –Kimseyi etmedünüz bu işe mahrem diyen Nefi’den birkaç mısra aktarsaydınız Sayın Say!

Sonra, “Abdest alsan aldın demez-Namaz kılsan kıldın demez-Müftü gibi haram yemez-Seytan bunun neresinde” diyen Bolu’lu Dertli’nin bağlamasını yani bir müzik enstrümanını konu edinen şiiri size daha yakışmaz mıydı?

“Sırat kıldan incedir, kılıçtan keskincedir- Varıp anın üstüne, evler yapasım gelir,” demiş olan Yunus Emre’nin hiç olmazsa yüzyıllarca önce dillendirdiği o dehşetli öngörüsünü yazsaydınız tvitterinize: “Derviş Yunus bu sözü, eğri büğrü söyleme -Seni sigaya çeken bir Molla kasım gelir!”

Lütfen Türk şairlerine de yer verin twitter konserlerinizde ki sizi ayağa kalkıp alkışlayalım ve yüzlerce kez “bis”leyelim.