KIZ ÇOCUĞUYLA EVLENMEK…

Geçen yılın sonunda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye’de 181 bin çocuk gelin var diyordu… Resmi bir kurum söyleyince tüm medyada küçük ya da büyük bir yer bulabilmişti haber… Oysa KAMER’den Uçan Süpürge’ye, kadın sorunlarıyla yakından ilgilenen nice sivil toplum kuruluşu çocuk gelin sayısının 5 milyonu aştığını ortaya koyar ve kimse oralı olmaz… 
Ülkemizde her yıl on binlerce aile 18 yaşından küçük kızlarını evlendirebilmek için mahkemelere ‘evlilik izni’ davası açar, kız çocuğun gelişimine göre hâkim ya izin verir ya da vermez… Vermezse, gelsin imam nikâhı!
Yine geçen yılın sonlarıydı. Antalya Barosu’nun düzenlediği bir toplantının konusu, kadına karşı uygulanan şiddetti. Konuşmacı, yıllarını kadın sorununa adamış, kadına karşı şiddetle mücadelede öncü görevi üstlenmiş “Mor Çatı” Kadın Dayanışma ve Sığınma Evi’nin kurucusu Avukat Canan Arın’dı.
Konuşmasında çocuk gelinlerden de söz etti. Ve sonra başına gelmedik kalmadı!
Konuşmasında, Canan Arın, erken yaşta evlilik sorununun altını çizdi, bunun geleneklerle ilişkisini aktardı. Örnek olarak da günümüzden yüzlerce yıl önce Hz. Muhammed’in yaptığı evliliği ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün evliliğini, Hayrünnisa Gül’ün vermiş olduğu bir röportajı dile getirdi. Bu örneklerle toplumumuzda çok yaygın olan erken yaşta evliliğin kökenlerine dikkat çekmeyi hedefledi. 
Verdiği örnek yüzünden hakkında dava açıldı. Önümüzdeki hafta, 30 Mayıs’ta duruşması var Antalya’da.

Şiddetle mücadele ‘suç’ değildir!

Mor Çatı, yayımladığı bir metinde “Canan Arın, bir grup erkek avukatın hedefi oldu. Toplantıya dahi katılmamış olan erkek avukatlar suç duyurusunda bulundular, ‘Müslüman’ olmaları gerekçesiyle yaptıkları müdahillik talebi mahkeme tarafından kabul edildi” dedi. Açılan bu davanın “ifade özgürlüğünü hiçe saydığı, kadına karşı şiddetle mücadele edenleri yargılayarak bu mücadeleyi zayıflatma amacı taşıdığını” vurguladı. 
“Bir yandan kadına karşı şiddetle mücadele amacıyla uluslararası sözleşmeler imzalanıp, iç mevzuatta düzenlemeler yapılırken; bu davanın açılmış olması uygulamalar konusundaki endişemizi artırmaktadır” dendi.
Birçok kuruluş ve birey imzalarıyla destek verdi bu metne. Kadına karşı şiddetle mücadeleye katılmak isteyenler, desteklerini morcati@morcati.org.tr adresine bildirebilir. 
Bu ülke, kraldan çok kralcı olanlardan çekti, hâlâ da çekiyor. 
Benim hiç kuşkum yok, hem Cumhurbaşkanı Gül, hem de Hayrünnisa Gül, bu konunun mahkemelik olmasından rahatsızdırlar… 
Keşke toplantıya dahi katılmamış olan o erkek avukatlar, Canan Arın’ın konuşmasındaki o örnekleme peşine düşüp “Müslüman” oldukları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacaklarına, bu ülkede çocuk gelinlerin önü nasıl alınabilir diye kafa patlatsalardı, hem “Müslümanlığa” daha yararlı olurlar, hem de Cumhurbaşkanı’nı daha az rahatsız etmiş olurlardı.