YALAKALARA NE OLACAK?

Demokrasi yoksunluğuna Taksim gezisinde başlayan tepkiler, yurdun dört bir köşesine yayıldıkça ben kıdemli yalakalarımız için üzülmeye başladım: İşin artık böyle süremeyeceğini, üç vakte kadar bu zavallıların işsiz kalacağını anlıyorum. O tarih gelip çattığında-ki maalesef bu kaçınılmazdır- iş adamı, basın üyesi vb.
yalakalarımız ne yapacaklar ? Dante, bu kimselerin Cehennemde Sekizinci Daire’nin İkinci çukuruna gideceklerini ve orada süreksiz ve ağırlaştırılmış bir eylem sürdüreceklerini, dışkı eşeleyeceklerini söyler. Bunu bilerek yeryüzünde sefalet çekmelerine karşı duyarsız kalamayız.

Araştırdım ve eski yalakaların bundan sonra yapabilecekleri, onların karakter yapısı ile çelişmeyeceğinden kolay uyum sağlayacakları bir çok anafor işi saptadım.

  1. İskatçılık : Bazı ülkelerde cenazelerde saçını başını yırtıp ağlaması için parayla adam tutuluyor. Özellikle Tayvan’da ve Kenya’da hatta İngiltere’de böyle kimseler var. Britanya’da saatına 45 Sterline ağlıyorlar.
  2. Arabistan’da kıral yelpazelemek : Klima cihazlarının yayılmasına rağmen Arap yarımadasının emirleri, kıraları, Mısır fıravunları gibi tavus tüyü yelpazelerle serinletilmeyi yeğliyorlar. Bu canlı soğutucuların da Venedik gondolcuları gibi işlerini görürken bir taraftan da şarkı söylemeleri hoşa gidiyor. Bu nedenle sesi güzel olanlar ve Arapça gazel bilenler tercih ediliyorlar.Tek riski : Onbeş yıl önce bir görevlinin yelpazeyi gereğinden fazla sallaması sonucu emir, ağır sinusit olunca yelpazecinin çöle götürülüp taşlandığı biliniyor.
  3. Yemek tadımcısı : Zehirlenmekten korkan bir çok devlet büyüğü, yiyeceklerini belli bir süre önce tadacak kimseler kullanıyorlar. Maaşın kabarık olması yanında yemeklerin en alasından beleş çimlenmek önemli avantalardır. Riski: Sendikaları yok ve iş kazası çok.
  4. Tebrik kartları basıp satmak : Taksim Gezisi’nde ve Beyoğlu’nda, sokak hattatlarımızca Haziran ayı boyunca yazılmış duvar yazılarının resimlerini çekip bunları bayram tebrik kartları haline getirmek ve Yılbaşı, dini ve milli bayramlarda satışa çıkarmak bol kazanca yol açabilir.