KİMİN POLİSİ?

Önceki hafta "Bu Polis Kimin Polisi?" başlıklı yazımda, Şafak Pavey’in Meclisı konuşmasından yola çıkarak, CHP milletvekillerine polisin reva gördüğü davranışı sorguluyordum. Aradan geçen beş gün içinde gördüklerimiz, bu sorumu adeta gereksiz kıldı. Çünkü yanıt ortada: Polis iktidarın polisi. Dahası, başbakanın polisi…

Tıpkı adaletin de hükümete ait olduğu gibi… (Örneğin, beni hiç ama hiç kimse, Mustafa Balbay’ın " kaçma şüphesi olduğu için" hala tutuklu olduğuna ikna edemez!)

Bir yanda eli pala tutan, silah tutan, çivili sopa tutanın sırtı sıvazlanırken, "hadi koçum; hadi yavrum" havasında, "ben sizdenim amirim" tavında, "kanka" durumlarını biz gördük ama bu ülkeyi yönetenler görmüyor. Öte yanda sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin her yerinde, direnişçilere, meslek odaları temsilcilerine polisin tavrı da ortada… Polisin kadınlara müdahalesinde taciz olaylarının ise haddi hesabı yok.

İstanbul’daki tek fark, valinin akıllara durgunluk veren yönlendirişi … Günün birinde en müthiş komediler onun üzerine yazılacak.

KORKUTUCU SÖYLENTİ

Şu anda hızla yayılan korkutucu bir söylenti , mizah ya da komediye yönelmemi engelliyor.

Söylentiye göre: Tüm ülke çapında AKP Gençlik Kollarından seçilmiş gençler Taksim, Ankara ve Izmir’e bir yandan eylemcilere katılmak üzere hazırlanıyor, bir yandan da direniş olaylarına müdahale etmek için çevik kuvvet polisi kılığına sokuluyor; polis gücüne iliştiriliyor… Ayrıca daha uçtaki gruplarla direnişçiler arasında ikilik, bölünme ve birbirlerini kırdırma faaliyetleri amaçlanıyor… Böylece çatışma ve şiddet arttırılacak. Hedef: direnişçileri "Terörist" durumuna düşürmek ve yok etmek!

Doğrusu ben AKP’li gençlerin bu kadar aptal olup bu oyuna geleceklerini sanmıyorum. Ama yine de sizlerle paylaşmış olayım…

ÖNEMLİ BİR ÇAĞRI

TMMOB, mimarlar odasından önemli bir çağrı var: Apar topar, adeta korsan bir metinle bir yasa çıkarıldı:

Çağrı Şöyle: " Kıyılarımızın,doğal zenginliklerimizin,meralarımızın turizm bahanesiyle talan etme girişimi için TMMOB yetkisizleştirildi.Gezi projesini iptal ettiren TMMOB’dan intikam almak için Akp gece yarısı operasyonuyla yasa çıkardı.Mimarlık, planlama ve mühendislik bilgi birikimini kamu yararı adına halka sunan TMMOB karşı yapılan bu yasayı tanımıyoruz.Gerekirse AİHM başvuracağız." deniyor.

Hazırladıkları imza metni Cemil Çiçek’e yollanacak bir mektuptan oluşuyor.

"Cemil Çiçek, TBMM Başkanı

TMMOB tüm mimarlık, planlama ve mühendislik bilgi birikimini kamu yararı adına halka sunan en üst örgüttür.Gezi projesini iptal ettiren TMMOB Akp iktidarı çekememiş gece yarısı meclis operasyonuyla TMMOB yetkisizleştirildi.Amaç kıyılarımızın,doğal zenginliklerimizin,meralarımızın turizm bahanesiyle talan etme girişimidir.Mimarlık, planlama ve mühendislik bilgi birikimini kamu yararı adına halka sunan TMMOB karşı yapılan bu yasayı tanımıyoruz.Yasanın derhal iptal edilmesini istiyoruz."

Destek vermek için internete girip "TMMOBa Dokunma "yazmanız, açılan pencerede imzalıyorum hanesine adınızı yazmanız geleceğimizi, nasıl bir ülkede yaşayacağımızı etkileyecektir.