KUŞATILMIŞLIK DUYGUSU

Duvarda sadece bir tuğla olmayı ret etmeyi; bizi kuşatan tüm duvarları yıkmayı öğrenmemize Pink Floyd’un katkısı büyüktü zamanında…

Dev bir endüstriye dönüşmüş "The Wall " konserleri…Teknolojinin katkısıyla, müziğin, tiyatronun ,işitsel ve görsel öğelerin, her an yeniden kurgulanmasından ve uzamın her an yeniden yaratılmasından oluşuyor… Murat Beşer bu sayfada konseri ayrıntılarıyla yorumladı. Tekrarlamayacağım. Yalnız konser boyunca içimde yerleşen bir duyguyu paylaşacağım: Devlet terörü kurbanlarına adanmış bu konser bittiği anda ister misiniz Roger Waters’ı tutuklasınlar duygusu! Belki biraz da o yüzden bu konser hiç bitmese diye yakarıp durdum içimden! Konseri olağan üstü kılan izleyicisiydi: Her yaştan dev bir direniş gençliği!

Terbiyesiz Apollinaire

Eh hamile kadınlar , koca karınlarından utanmadan terbiyesiz terbiyesiz sokaklarda dolaşırsa, bizim Yargıtay da Guillaume Apollinaire ‘in "ahlaksız ve de müstehçen" eserine cezayı keser elbet! "Genç bir Don Juan’ın Maceraları" (Sel Yayıncılık) daha önce yargılanmış beraat etmişti. Çünkü suç unsurları oluşmamıştı. Bilir kişi raporları lehteydi. Bu bir "edebi eseriydi" "Dünya Kültür Mirası Listesine" alınmıştı .. Edebiyattı, kültürdü yemezler dedi Yargıtay beraat kararını bozdu. yayıncıya ve çevirmene 6-10 yıl hapis cezasıyla yeniden yargılama! (İMDAT! Kuşatılmışlık duygusu! )

20.Yüzyıl şiirinin en yenilikçi, en dönüştürücü, en özgün şairi ; "sürrealist" gerçeküstücülük akımının isim babası olması da Fransız şairi kurtaramadı Yargıtay’dan. Apollinaire’i tutuklayamazlar 1918’de 38 yaşında ölmüştü zaten!

"Seine akıyor Mirabeau Köprüsünün altından / Ve şu bizim aşkımız / Olur mu durasın şimdi anımsamadan/ Sevincin geldiğini ancak acının ardından / Çalsana saat insene ey gece / Günler geçiyor bense hep ayni yerde/ (…) Günler geçiyor günler haftalar yaman/ Ve dönmüyor geri/Ne çıkıp giden aşklar ne geçen zaman/ Seine akıyor Mirabeau Köprüsünün altından ." (Türkçesi Cemal Süreya)

Türkiye Gazeteciler Sendikası açıklıyor: Hapishanelerde halen 63 gazeteci var. Ayrıca 120’den fazla gazeteci de tutuksuz yargılandıkları davalarda hapis tehdidi altında bulunuyor.

 1. Abdullah Çetin
 2. Ahmet Birsin
 3. Ali Konar
 4. Ayşe Oyman
 5. Bahar Kurt
 6. Bayram Namaz
 7. Cengiz Doğan
 8. Cengiz Kapmaz
 9. Davut Uçar
 10. Deniz Kısmetli
 11. Deniz Yıldırım
 12. Dilek Demiral
 13. Dilşah
 14. Doğan Karataştan
 15. Erdal Süsem
 16. Erol Zavar
 17. Ertuş Bozkurt
 18. Fatih Özgür
 19. Fatma Koçak
 20. Faysal Tunç
 21. Ferhat Çiftçi
 22. Füsun Erdoğan
 23. Gamze Keşkek
 24. Hamit Dilbahar
 25. Hasan Kabakulak
 26. Hasan Özgüneş
 27. Hatice Duman
 28. Hikmet Çiçek
 29. Hüseyin
 30. Kaan Ünsal
 31. Kenan Karavil
 32. Kenan Kırkaya
 33. Mazlum Özdemir
 34. Mehmet Emin Yıldırım
 35. Miktat Algül
 36. Murat İlhan
 37. Musa Kurt
 38. Mustafa Balbay
 39. Mustafa Gök
 40. Nahide Ermiş
 41. Nevin Erdemir
 42. Nilgün Yıldız
 43. Nurettin Fırat
 44. Nuri Yeşil
 45. Ramazan Pekgöz
 46. Sadiye Eser
 47. Sami Menteş
 48. Sebahattin Sürmeli
 49. Semiha Alankuş
 50. Sevcan Atak
 51. Seyithan Akyüz
 52. Sibel Güler
 53. Sultan Şaman
 54. Şahabettin Demir
 55. Şükrü Sak
 56. Tayip Temel
 57. Tuncay Özkan
 58. Turabi Kişin
 59. Turhan Özlü
 60. Veysel Şahin
 61. Yalçın Küçük
 62. Yeliz Kılıç
 63. Yüksel Genç …

Kimi hükümlü kimi hükümsüz tutuklular: Ergenekon, KCK, DHKP-C, PKK, İBDA-C gibi davalar… Ortak yanları gazeteci olmaları. Ergenekon kararlarıyla birlikte şimdiye dek tutuksuz yargılanan gazetecilerden mahkumiyet alanlar da eklendi listeye…

 1. Fatma Sibel Gürcihan
 2. Güler Kömürcü
 3. Mehmet Bozkurt
 4. Serhan Bolluk
 5. Özlem Konur Usta
 6. Ufuk Akkaya
 7. Ünal İnanç
 8. Vedat Yenerer
 9. Adnan Akfırat
 10. Merdan Yanardağ
 11. Adnan Türkkan
 12. Caner Taşpınar
 13. Adnan Bulut
 14. Hayati Özcan
 15. Ruhsar Şenoğlu

Tanımayana sadece bir isim. Onlar ve ailelerine her isim, bir dünya, bir yaşam…