“GÖRÜLEN LÜZUM ÜZERİNE” FAŞİZM…

Haberi Cumhuriyet’te okuduğum zaman neye uğradığımı şaşırdım. Murat İnceoğlu’nun yazısındaydı. Art arda yapılan duruşmalar nedeniyle Ayşe Berktay’ın Bakırköy’den , Silivri Cezaevine nakledildiğini; Silivri’de kadın cezaevi bulunmadığını; sayıları az olsa da yerleştirildikleri blokta kadınlar görülmesin diye camların siyaha boyandığını söylüyordu…

Bir avukat arkadaşıma sordum. Bu gibi kararları kim verir, nasıl verir? Soruma çok şaştı. Gülümseyerek, "Görülen lüzum üzerine’ deyip , her kararı alabilirler" dedi…

Bu yanıttan sonra bir haftadır ne yana baksam "görülen lüzum üzerine" yapılan uygulamalara bakıyorum.

ODTÜ Çığlığı

Görülen lüzum üzerine ODTÜ gece yarısı baskınına uğruyor . Görülen lüzum üzerine 3 bin 17 ağaç yerinden sökülüyor. Ağaçlar sayılarla değil kökleriyle tutunur hayata ve toprağa. kaba gücün söktüğü her kök gelecek kuşağa sıkılmış bir kurşun…

Görülen lüzum üzerine tıpkı Gezi’deki gibi ODTÜ’de kıyıma karşı çıkanların üzerine de kinle , nefretle ve orantısız şiddetle gidiliyor! Bugün kucaklarında fidan taşıyan, toprağa yeni fidanlar eken, kentlerine sahip çıkan o gençler, ODTÜ’nün nasıl bir çorak arazide yoktan var edildiğini görmediler. O zaman doğmamışlardı. Ama yaratılan bu mucizeyi bilen, fark eden, hisseden ruhları, toplumsal bellekleri ve çağdaş bilinçleri var… Çığlıkları bu nedenle bütün ülkeyi sarıyor!

Görülen lüzum üzerine , Türkiye’nin her yerindeki gezi ve direniş eylemleri için , Geziye destek verdikleri için, öğrenci ya da öğretmen, çocuk ya hoca demeden soruşturmalar açılıyor. Gezi direnişine destek vermek, okuldan uzaklaştırılmak, görevden alınmak, sürgüne yollanmak , gözaltına alınmak , tutuklanmak, ceaz almak için yeterli neden.

Can Pahasına direniş

Hak, hukuk nerde diyeceksiniz! Aramayın! Yok!

Görülen lüzum üzerine açılan davaların sonuçları bile beklenmiyor. Davalar sonuçlanmadan, kolluk güçleri harekete geçiyor talan ve rant politikasının gereğini Görülen lüzum üzerine yerine getiriyor.

Görülen lüzum üzerine , hukuk kaldırıldı, artık yok. Gezi direnişlerinin bir türlü sona ermemesinin asıl nedeni budur! Yaşları kaç olursa olsun , bu "Gençlerin" canları pahasına ağacı, ormanı, bahçeyi, parkı koruma kararı bundandır. Canları pahasına karşı çıktıkları hukuksuzluktur!

İstanbul Üniversitesi , Anadolu Üniversitesi , Boğaziçi , Karadeniz Teknik, Samsun Ondokuz Mayıs, Akdeniz, Yeditepe ve Yıldız Teknik Üniversiteleri’nden ve adlarını sayamadıklarımdan birbiri peşi sıra bunca destek hukuksuzluğa karşı yükselen çığlıktır, başka bir şey değil. İzmir’de "Diren Ağaçlı yol " direnişi de öyle!

Özetle görülen lüzum üzerine faşizm…