ARGO EĞİTİM İSTERİZ

İlgili Makama ,

Abi, senin ne makamı olduğunu bilmiyorum ama bizim için fark etmez; kürdili hicazkar, acem aşiran, hisar buselik yani ne olursan ol tek bize kulak ver, candan dinle, yeter!
Bu topraklarda yüzlerce yıldır milyonlarca insan aralarında Argo konuşur. Öyle konuşur ki doğru dürüst Türkçe bilmez, Türkçe konuşması gerekince de ayakta duramaz, dökülürler: “Kiprik” derler,”bebeyim” derler,”hayret bişi” derler,”beş gibi gelirim”derler.

Geçende ablamın altı yaşındaki çocuğu, misafirin piçine” Ulan silerim senin yüzünün
alfabesini!” deyince ablam fana bozuldu,”Billa sokaklardan öğreniyorlar bütün bunları!” dedi o peksimet suratlı çocuğun anasına. Sorarım size, seçkin öğretmenler dururken çocuklarımız her şeyi neden böyle sokaklardan öğrenmek zorunda kalsınlar?

Durum böyle acıyken siz Türkçe olimpiyat düzenleyip yamyamlara Tarkan şarkıları söyletiyorsunuz da bize neden külüstür köpek muamelesi yapıyorsunuz?

Benim çocuğum niçin büyüğüne “moruk” dediğinde, obes gördüğüne, ”mühr-ü hümayun” diye seslendiğinde azarlansın, dayak yesin? Bu ülkede güzel dilimizde atasözü bile söylemek günah bize. Halbuki bizim atasözlerimiz sizinkilere bin basar; bunları serbest bırak da seninkiler de istifade etsin: Biz mesela,”Ayıya gül verirsin, g.tünü siler !” deriz. Sonra ”Arife günü yediğin hurmalar, bayramda dübürünü tırmalar!”da deriz.

Kürtçe’ye, Roma diline izin veriyorsun da, hatta üniversitelerde Roma Hukuku bile okutuyorsun da bizim anadilimizi neden hala adam yerine koymuyorsun?

Bizde de hukuk yok mu sanıyorsun?

Canımın merkezi, sen gel aç bir Argo lisesi de dersliklerde bizim dili konuşan çocuklarımız artık disipline verilmesin. Hoca bulamazsan dert değil; bu yaz birkaç adam yolla. Hafiften antreman yaptırıp sezona yetiştiririz. Eksik kalan meselelerde bizim çocuklar onlara yardım ederler. Sen hiç meraklanma yaniya dert filan etme!

Dediğimi yap da seçimde posterlerin buruşmasın. Bize yanaşanın evine yangın tüpü, alarm gerekmez. Tümen tümen polise de ihtiyaç kalmaz.

Abicim, biz senle bu işi bitirelim ötesini düşünme: hepimiz kafamıza jöle sürer, ilk mitingine geliriz. Orada bak ne slogan atar, ne Çanakkaleler yaratırız görürsün. Seni sevmeyen kaspanakları bundan sonra yoldan çevirir ceza yazarız. Kulağının kılı olayım afili bol, karizmatik abim benim!

Argo Platformundan Anafor Mahmut