BİR ERKEK, İKİ BAŞ…

Kadın saçından tahrik olabilen erkeklerin beyin fonksiyonları, uzun zamandır ilgimi çeken bir konudur. Böyle bir beynin kadın saçı görünce anında çalışan uyarı/icraat mekanizması, nasıl bir fizyolojiyle açıklanabilir ? Baş ile apış arasındaki düz kontak, beyin kıvrımlarının az olmasından mı ileri gelir, yoksa çok olmasından mı ? Zeka düzeyi nedir, vb.vb…

AKP’li kadın milletvekillerinden bazılarının TBMM’ne türbanla girdiği gün, Brüksel’in ünlü kitapçısı Filigrannes’da dolaşıyordum. Günün anlam ve önemine pek uyan bir kitap çarptı gözüme : Tom Hickman’ın Türkçe’ye ana başlığını « Tanrı’nın Zavazingosu » diye çevirebileceğimiz « God’s Doodle : The Life And Times Of The Penis » adlı araştırması.

Daha ilk satırlarda, yıllardır merak ettiğim bazı soruların yanıtına ulaştım : Meğer antik çağlardan günümüze, bütün erkeklerin zaten iki başı varmış ! Çin’den Maçin’e, Sümerlerden Romalılara, Japonlardan Amerikalılara tüm tarih boyunca, erkeklerin kafasından « Büyük Baş », pipisinden ise « Küçük Baş » olarak söz edilirmiş, iyi mi ?

***

Bizim ellerde ancak ve yalnız kurbanlık hayvanların « büyükbaş » ve « küçükbaş » diye tanımlandığını düşününce, biraz tuhaf olmadım değil… Türkçe’den başka hiç bir dilde herhangi bir hayvandan « baş » diye söz edilmediğine, zaten sarımsak, soğan ve çıban da salt bizim dilimizde baş olabildiğine göre; ister istemez yeni bir soru asıldı zihnimin çengeline : Acaba başka kültürlerin insanın erkek türüne yakıştırdığı büyük, küçük başları, kurbanlık ve kesim hayvanları için kullanan bizim kültür, sünnete mi gönderme yapıyordu?

İşte size sorudan öte, kuşkusuz asla çözülemeyecek bir muamma… Devam ettim, kitabı okumaya.

Leonardo Da Vinci, “erkeğin iki başı”na ilişkin düşüncelerini, çağımızdan 500 yıl önce şöyle yazmış: “Penis, insan zekasıyla doğrudan ilintili ve hatta bazen özgün bir zekaya sahiptir. Sahibinin uyarmak istediği penis, oralı olmayabilir. Kimi kez, sahibi uyarmayı aklına getirmediğinde, hiç istemediğinde bile harekete geçebilir. Çoğu kez sahibi uyurken uyanır, uyanıkken uyur. Sahibi ne isterse istesin, tersini yapabilir. İşte bu yüzdendir ki bu yaratık (penis) özgün bir yaşama sahip ve erkeğin aklından bağımsız bir akıldır, diye düşünüyorum.”

***

AB Bakanı’nın “Ben kamyon kullanıyordum, Leonardo da vinci…” esprisinden beri Türkiye’de çoğu AKP seçmeni bazı yurttaşlar, Leonardo’yu Egemen Bağış’ın İtalyan kankası vinç operatörü, zaten Egemen Bağış’ı da kamyon şoförü sanıyorlar… İşte bu zevatın en az 3 çocuk emrini de hiç zorlanmadan ve hatta aşırı gayretkeşlikle yerine getirdiğine bakılırsa, Leonardo Da Vinci haklı olabilir: Erkeğin küçük başı, büyük başından bağımsız bir akıldır. Beyni olmadığından zeka yoksunu, zekasız olduğu için de salakça akıl yürütmesi doğaldır…

İşin kötüsü, tarihte pek çok bilge ve bilgin, erkek milletinin “büyük baş”ından çok “küçük baş”ıyla düşündüğü iddiasında hemfikir. Sofokles’e göre penis bir deli, sahibi de deliye zincirli ve deli nereye çekerse oraya giden bir zavallı. Yahudiler, aynı sonuca bir atasözüyle varmış: “Pipi kafayı kaldırınca, erkek beyni toprağa gömülür.” Zaten Antik Roma’da erkeklik organı, “dar zihin” anlamına gelen Latince “mentula” sözüyle ifade edilirmiş. 18.yüzyılda ise din bilginleri, yine Latince, ama “kuyruk” demek olan “penis” sözcüğünde karar kılmışlar.

***

İşte ilk sayfalarından bu bilgileri derlediğim kitabı bitiremeden Türkiye’ye dönmüştüm ki, patlamadan yakalanan canlı bomba haberi düştü önüme: Tüm vücuduna bomba sarılı Taliban, pipisini çevreleyen metal kılıfın ne işe yaradığı sorulunca, “Cennette verilecek 72 huriye karşı görevimi yerine getirmek için,” demişti. Cennete parçalanmadan varması gereken yegane organı, pipisiydi, o kadar.

Çağdaş İslami cihadın şehit adayı bu canlı bomba, küçük başın yönettiği büyükbaşlara dair en taze kanıttı. Küçükbaş delisi Taliban’ın fotoğrafını, tıp doktoru ve yazar dostum Selçuk Erez gönderdi. Ama son sözü, cuk oturanı, Bekir Coşkun (8 Kasım, Pipi Sendromu) yazısında söyledi: “Yok eğer çelik kılıf içinde bir pipi havada uçup önünüze düşerse… Pipi değildir, akıldır o.”

Ne diyelim? Allah bunlara pipi versin!

Pipinin kök ucundaki gereksiz et kütlesine, erkek denir.
Jo Brand

“G” NOKTASI

SONBAHAR KADINLARI ve ÇIPLAK SELVİLER

Kasım ayında caddelerden
hep sonbahar kadınları geçer
yanlarında yapraklardan
sapsarı şarkıları
umutsuz merhametleri sevmezler
siperde değil ki beklemeleri
vitrinlerin önünde
çekilmez eziyet
gelmez ki kimseler
herşeyden beter
ayrılıklar kavuşmalar
herşeyin ortasında
küçük bir çocuğun sorusu çarpar kulaklara
duymaz kimseler
anne
eski mezarlıklarda
ölülerden daha mı çok üşür
çıplak selviler

A. KADRİ ERGİN