DEDİKODUCU

Fatoş,

Ben bu ihtiyar kadından bıktım, sıkıldım: Bütün gün pencerede oturup mahallede kim nereye, hangi eve gitti, ne kadar kaldı, hangi kız hangi oğlanla kaç dakika konuştu çetelesini tutuyor. Sonra ev ev gezip dedikodu yapıyor: Bizim kata erkekler geliyormuş da geç saatlere kadar oturup acaba ne yapıyormuşuz? Ne yapacağız cadaloz? Sınavlar yakın, ders çalışıyoruz.

Sonra ben, o oğlanla fazla konuşuyormuşum. Sana ne be muşmula suratlı ? Her konuştuğum erkekle illaki gidip bilmem ne mi yapacağımı sanıyor ? Yaparsam da senden izin alacak değiliz ya. Ancak sen de biliyorsun, Kemal sadece arkadaşım.
Eskiden gücü kuvveti yerindeyken, aklı nisbeten başındayken böyle günde yirmidört saat dedikodu yapmazdı. Zamanla eriye çuvallaya işte bu duruma geldi: Sadece kendi inandığı uydurmalardan başka bir şey üretemiyor.

“Bunun gibiler bir dedikodu yaparlar bir de eskiden ne güzel, ne marifetli olduklarını, ülkenin en iyi kapuskasını, su böreğini kendilerinin yaptığını anlatırlar ” demişsin. Haklısın, bizimki ona da başladı. Hep kendini methediyor; “Gür gür saçlarım vardı, belime kadar dökülürlerdi.”diyor. Mahallenin yakışıklıları arkasından laf atar, “tarlanın taşlısı, kızın saçlısı” derlermiş.. Hem TEM deki hem de E-5 teki ağaçları o dikmişmiş. Hesabını iyice şaşırdı ,”katrilyon kere katrilyon ağaç da diktim !”diyor. Kayserinin en büyük fıskıyesini, Galatasaray Stadını bile o yapmış.
Geçenlerde “Kız mıymışım kadın mı bilmediğini de söylemiş. Bana gelen arkadaşlarım için de “Bir sürü marjinal anarşist, onun dairesinde toplanıyor. Muhakkak bomba yapıyorlardır !” demiş kapıkomşumuz Güzin Hanıma. “Gidip ağzının payını vereyim !” dedim; Güzin teyze, “Belki de alzhaymeri başlamıştır, günaha girersin” dedi. Bence alzhaymer filan değil resmen habaset !
Evet haklısın, aramızda çıkarı, ondan gelebilecek avanta beklentisi olanlar da var: Köpeklerini gezdiren, alışverişini yapanlar filan ona yüz vermeseler, saçmaladığında “Güzel söyledin” diye alkış tutmasalar bu kadar sişinmez, kendini Mısır padişahının gözdesi sanmazdı !

Çok sıkıldım; artık suratını görmemek, sesini işitmemek istiyorum : Camdan bakıp yüzünü görünce perdeyi hemen kapatıyorum. Bu mahallede suratını görmek istemeyenler pek çok; sayıları her gün artıyor: Anket manket yapmadım ama en az yüzde ellibiri bulduk diyebilirim. Güzin teyze, “Kendini sıkma kızım.”diyor,”Bırak saçmalamayı sürdürsün; hatta dua et de daha fazla saçmalasın. Saçmalasın ki en andavallımız bile onun ne mal olduğunu anlasın. O zaman burada barınamaz kalkar gider.

“Nereye gider, kim alır bunu ?” mu diyorsun ? Arabistan’da yakınları varmış; bakarsın oraya gider de kurtuluruz.

Nihal