SAYIN NE DEMEK?

Bu günlerde herkes en sevmediğine "sayın "diyor. Biz eskiden “sayın”ı başka bir anlamda kullanırdık. Demek ki "sayın" o eski anlamını yitirdi ve artık "Muhterem" demek değil, "gavat" filan gibi bir şey oldu.

"Hiç böyle bir şey olur mu ?" diye düşünüyorsanız açıklayalım: Pekala olur ! Mesela, eskiden silahlara "yarak" denirdi ve 17 yy da "yaraklarını alıp harbe gittiler" dendiğinde bunu kimse ayıplamaz, sadece “Yine mi harp çıktı !” der, hayıflanırlardı. Çünkü atalarımız, taramaya yarayan aygıta nasıl "tarak" deniyorsa savaşta işe yarayan nesneye de "yarak" dendiğini bilirdi. Zamanla silah anlamını taşıyan bu sözcük, anatomik ve ayıp bir anlam kazandı ve yerine “pipi” gibi daha kibar tilcikler kullanılmaya başlandı. İşte “sayın” kelimesi de böyle bir anlam kaymasına uğramıştır.

A.Öcalan’ a eskiden "sayın" diyene dava açılırdı. Çok kişi bu nedenle cezalandırılmıştır..Oysa bu gün protokol toplantılarında bile ondan “sayın “diye bahsedenlere kızmıyor, dava falan açmıyorlar. Neden ? Artık biliyorsunuz !
Sadece Öcalan mı ? Hayır bazı vekiller de karşı partiden birine bazen böyle sesleniyorlar:

Örnek çoktur; biz bir tanesini verelim: Başbakan, 2012 ekiminde partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada şöyle demişti:

-Sayın Kılıçdaroğlu bak, Suriye’de Baas Partisi’nden başka ikinci bir parti yoktur. ”Sayın Kılıçdaroğlu, şu yaşanan ortamı eğer kalkıp da orayla bu şekilde adil olmayan insaf dışı yaklaşımla değerlendiriyorsan sen önce bakar körsün bunu bir düzelt, tedaviyi al çünkü gerçekleri görmen lazım”. Başbakan bu konuşmasında “Sayın Kılıçdaroğlu ‘düşün’ diyeceğim ama kendisini zorda bırakmak istemiyorum.”da demişti.

“Birine “sayın “diye hitap etmeye başlayıp arkasından “önce bakar körsün” ve “’düşün diyeceğim ama kendisini zorda bırakmak istemiyorum.” denebiliyorsa bütün bunlardan “sayın “ın artık o bildiğimiz anlamını çoktaaan yitirdiği sonucu çıkar.

Kürtçesi "rezdar", "birez" ya da "Xoresevist" imiş. Birinin size böyle seslendiğini duyarsanız "Babandır !" demeyin, ayıp edersiniz. O adam kızıp gittiğinde birine "Ne demek istedi yani ?" diye sorarsanız bu kelimelerin" eşek","ayı" gibi anlamlar taşımadığını, o zatın aslında size "sayın" demeye çalıştığını öğrenir ve artık ona – haklı olarak- son derece kızabilirsiniz !

Demek ki “sayın“ kelimesi, artık ”bir kimsenin, başka birine bir eylem yakıştırmaksızın şerefine ve haysiyetine saldırı” yani “sövme suçu” kapsamına girmiştir. Öyleyse her önünüze gelene “sayın”demeyin !