SIÇAN DENEYLERİ

Karşı karşıya bulunduğumuz ağır ve ciddi sorunlar günden güne çoğalıyor. Sadece bir kaçına bakanın bile bunalmaması güç.

  1. Yolsuzluklar: Bu hafta, Times gazetesi,Türkiye’deki yolsuzluk skandalının Başbakan Erdoğan’ın "geleceğini tehdit ettiğini” açıkladı.
  2. Suriye’nin iç işlerine karışmak: Suriye’nin muhalif örgütü Suriye Ulusal Koordinasyon Komitesi’nden Heysem Menna, Suriye’deki “Onbir insan hakları örgütünün, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde “ Türkiye’yi teröre destek vermek ve terör gruplarıyla işbirliği yapmakla” suçlayacağını söyledi.

  3. Ekonomide bocalamak: Bu hafta Spiegel yazdı: Erdoğan oylarının çoğunu ekonominin iyi gitmesi nedeniyle toplamıştı. Ancak,Türk lirası son zamanlarda rekor düzeyde değer kaybetti, yabancı sermaye bir süredir azalmakta: Yabancılar paralarını çekmeyi sürdürürlerse sonuçta oluşacak ekonomik çöküntü, Erdoğan’ın oy yitirmesine neden olabilir.
  4. AB yerine Şangay Beşli’sini istemek : Bir televizyon programında Başbakan, " Sayın Putin’e de söyledim, bizi Şangay Beşlisi’ne alın, biz de AB’ye ‘Allahaısmarladık’ diyelim, ayrılalım oradan. Bu kadar oyalamanın ne anlamı var" dedi ve ekledi: "Şangay Beşlisi daha iyi, çok daha güçlü. Ortak değerlerimiz Şangay Beşlisi’nde."

Doğru adı, “Şangay İşbirliği Örgütü olan bu örgüt bölgedeki Amerikan nüfuzuna karşı oluşturulmuştur: Üyeleri,Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’dır. Batıdan, özellikle ABD den bu girişime çok sert tepkiler geldi.

Gezi Olayları, Kürt Sorunu, AB, Mısır ve İsrael ile ilişkiler vb. daha pek çok giderek giriftleşen sorun karşısında ter dökmekteyiz.

Her şeyin tek adamdan sorulduğu bir sistem oluşturduk. Bir kişi bunca sorunu nasıl halleder ? Halledebilir mi ? Ona ne olur ?

1960 larda ABD li araştırıcılar stresin organizmalara etkisini anlamak için sıçan deneyleri yapmışlardır: Önce bir tramplenden fırlayan sıçanlara, karşı duvardaki kapılardan birinin, çarpıldığında açıldığını, ardındaki odada yiyecek bulunduğunu öğretmişler.

Araştırıcılar, bir süre sonra o kapıyı battal etmişler; kapı, sıçanlar buraya kuvvetle çarpsalar bile artık açılmamaya başlamış. Bu durumda psikolojisi bozulan sıçanların ikiye ayrıldıkları, bir bölümünün depresyona girip atlamaktan vazgeçtikleri, bir köşeye çekilip somurttukları görülmüş; bir bölümününse psikolojisi başka türlü bozulmuş:

Dengeleri kaykılan bu sıçanların büyük bir inatla karşılarındaki duvarlara atlamayı sürdürdükleri, kafalarını, kırılıncaya kadar açılmayan kapılara çarptıkları gözlenmiş.

Şimdi birbirimize soralım : Tüm sorunlarımızı bir kişiye yükleyip onu böyle sıçan deneyi yapar gibi izlemek hangi insanlığa sığar ?