BÜYÜDÜKLERİNDE DİKTATÖR OLANLAR

Polis demokratik hakkını arayanlara neden böyle acımasızca saldırıyor ? Yetimevindeki çocuklar neden cinsel saldırıya uğruyor, satılıyor, sömürülüyor ? Tutukevlerinden, yatılı okullardan niçin sık sık böyle kötü haberler geliyor ?

Çocuklarımıza sadece elin kızı ve oğlu mu kötü davranıyor ? Uluslar arası bir kuruluş, çocuğunu döven baba ve ana envanterini çıkarsa birinci gelmezsek garanti ilk beşe gireriz.

Çocuk yaşta erkeğe satılanların da sorunları daha küçük yaşta günaşırı yedikleri dayaklarla başlıyor; kızlar böyle sindirildiklerinden, felaket gelip çattığında analarına, babalarına karşı gelemiyorlar.

Aslında hak hukuk çiğnemelerinin, demokrasinin her türlüsünün ayaklar altına alınmasının, hırsızlıkların, yolsuzlukların da kökeninde küçük yaşlarda yenilen kötekler, baskılanmalar, sindirilmeler var. Çocuk sömürülmesi konusunda ünlenmiş İsviçreli psikolog (1923-2010) Alice Miller böyle söylüyor !

Örnekler etkileyicidir:

Stalin : Anası Keke, anılarında, eşi Beso Dugaşvili’nin geceleri eve sarhoş geldiğini ve küçük Stalin’i eşek sudan geçinceye dek dövdüğü anlatır.

Hitler: Çocukluğunu konu edinen kitaplarda babası Alois Hitler’in onu sık sık dövdüğü, yanına, köpek ıslığıyla çağırdığı yazılıdır.

Mussolini: Zach Moreno adlı yazara göre, küçük Benito da ayyaş babasından bolca dayak yermiş.

Mao: Kendisini aklına estikçe döven babasından nefret edermiş.

Çavuşesku: Durmadan dayak atan babasından ancak11 yaşında Bükreş’e kaçarak kurtulmuş.

Saddam : Öz babası, annesi ona hamileyken ölmüş. Anasının ikinci kocası ise küçük Saddam’ı bir yandan döver, bir yandan da sövermiş.

Uzatmaya gerek yok: Ey babalar, ey analar, çocuklarınızın büyüdüklerinde psikopat olmasını istemiyorsanız, onları dövmeyini ! Sonra bakın bunlar kalkıp diktatör de oluyorlar. Sonrası mı? Belki anası ve babası olduğunuz için beş-on yıl bayramlarda şeref tribünlerinde oturturlar, ağacıbol, denizinden meltem esen yazlıklara yollarlar sizi ama bunların sonları pek de iyi olmuyor, içiniz kaldırır da iktidardan düştükleri günleri aşabilir, bunca kahıra dayanabilirseniz bile ondan sonra hem perişan yaşarsınız hem de size dönüp bakan olmaz.