BANA HAŞHAŞİN DEDİLER

-Hasta mısın? Böyle betin benzin uçuklamış, dudakların morarmış!

-Abi, çok sinirliyim, elimden kaza çıkacak!

-Hayrola, ne oldu?

  • Az önce yarmanın biriyle atıştık; bana, “Haşhaşin !” dedi.

-Sen ne yaptın?

-“Babandır !” dedim. Cevap verince de uçan tekme attım. O abus suratına tam isabet kaydettim ama hırsımı alamadım. Yarın yolunu çevireceğim.

-Sakın böyle bir şey yapma. Ne tekme at, ne başka bir şey yap, ne de ellerini, kollarını sallaya sallaya beddua et!

-Ne yapayım yani?

-Adam bu lafı sana ters bakarak küfür eder gibi söylemiş olsa bile boş ver, çünkü “Haşhaşin” küfür değil , iyi bir şeydir!.

-Nasıl?

-11. yy.da İsmaili din adamı Hasan Sabbah tarafından kurulmuş bir örgüttür.Tarikat yandalıdır diyen de var. Dağ tepelerinde, kalelerle çevrili alanlara yerleşip bir tür devlet oluşturmuş, para basmışlar. Düşmanlarını, öndegelenlerine suikast düzenleyerek yıldırmalarıyla ünlenmişlerdir. Batılılar onlara “Assasin”ler diyor.

-“Asassin”, Arapça ”Haşhaşin”den gelmez mi ? Haşhaşdan afyon çıkarıp kafayı bulduklarından haşhaşin denmez miydi onlara?

-Cahiller bunu böyle sanırlar. Hasan Sabbah, cemaatına “Asasiyun” yani “Esasa, kurallara uyan kimseler” dermiş.

Bu gerçeği bilmeyenler “Asasin”in, “Haşhaşin”den yani“ haşhaş kullanan kimseler anlamına gelen bir kelimeden türediğini sanırlarmış. Bunu ünlü Lübnan doğumlu Fransız romancı Amin Maaluf söylüyor.

Çağımızda Aga Han olarak bilinen ailenin yönettiği topluluğunun kaynaklarından biri de Haşhaşinlerin üyesi oldukları Nizāri İsma’ilīlerdir. Bu nedenle Aga Han ailesi, tarihçilere araştırmalar yaptırmış, böylece bazı gerçekler su yüzüne çıkmış : 11.yy da merkezleri olan Alamut Kalesi’nde, bahçeleri, çok zengin kütüphaneleri varmış; burada çok sayıda bilim adamı ve filozof, baskısız ve kısıtlamasız bir ortamda her konuyu serbestçe tartışırlarmış.

(Daftary, Farhad (1998). The Ismailis. Cambridge, UK: Cambridge University Press. ISBN 0-521-42974-9.)

-İyi ki bunları öğrendim. Artık biri bana “haşhaşin” dese asla kızmam. Dövmem de, uçan tekme ya da tivit atıp sövmem de..

-Ne yaparsın?

-Ona,”Git biraz kitap oku da gel cahil !”derim.