DÜNYANIN BÜTÜN MECZUPLARI, BİRLEŞİN!

Denize düşen yılana sarılır derler. Gerçekten de öyle. Çürüyen düzen komplo teorilerine ve hurafelere dayanarak ayakta kalmaya çalışıyor. Yandaş medyanın Zeitgeist belgeselinin ünlü siması John Perkins’i piyasaya sürmesi bu yüzdendir. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelerek yandaş medyaya konuşan Perkins, IMF’nin operasyonlarından, Başbakan Erdoğan’a yönelik gözdağlarından bahsetti. Bir tür meczuplar enternasyonaliyle karşı karşıya olduğumuzu söylemek mümkündür.

Öncelikle yandaş medyanın yeni yıldızı Perkins’ın kim olduğundan bahsedelim. John Perkins Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları isimli kitabın yazarı. Kitabın piyasada başarıya ulaşması üzerine devamını da yazdı. Perkins’in kitabı ve fikirleri esas olarak internette yayımlanan “Zeitgeist: Addendum” isimli belgeselden sonra üne kavuşmuştu. Perkins, Zeitgeist’ın konuk oyuncu olarak katıldığı bu bölümünde ve kitaplarında içinde yaşadığımız sistemi ‘Corporatocracy’, yani ‘Şirketokrasi’ diye nitelemekteydi.

Kova Çağı muhalifi

Perkins, hem Zeitgeist belgeselinde hem de kitaplarında uluslararası şirketlerin, Dünya Bankası’nın ve IMF’nin dünyayı nasıl sömürdüğünü; Güney Amerika’da, Asya’da ve Ortadoğu’da ne tür pislikler tezgâhlandığını anlatıyordu. Kısacası Perkins Amerika’yı yeniden keşfetmiyor; bilinen şeyleri tekrarlıyordu. Ama bazı söyledikleri, en kibar ifadeyle, ‘alışılmışın dışında’ydı. Örneğin Perkins, ‘şirketeokrasi’ye ve ‘imparatorluk’a karşı mücadelenin geldiği noktayı Kova Çağı’na geçişle ilintilendiriyordu. Buna göre kızılderililer, Mayalar, Güney Amerika’daki çeşitli kabileler ya da Himalayalar’da yaşayanlar 1990’larda yeni bir dönemin başlayacağını söylüyordu. Zamanımız özel bir andı ve bu dönemde doğmuş olduğumuza göre bir ‘özel görevi’miz vardı. Bu döneme New Age (Yeni Çağ), Kova Çağı ya da Beşinci Güneşin Başlangıcı demek mümkündü. Ama Perkins’in favorisi, yüreği ve mistisizmi temsil eden ‘Akbabanın Yolu’ ile aklı ve mantığı temsil eden ‘Kartalın Yolu’nun 1990’larda birleşeceğini ileri süren ‘Akbaba ve Kartal Kehaneti’ idi. Perkins’e göre kartal ile akbaba bu şansı değerlendirirse, sıradışı bir kuşak yaratılacak ve yeni bir çağ başlayacaktı.

Bir meczubun hezeyanları

Şaşırtıcı gelebilir, ama gelmemelidir. Bu akıllara zarar tespitlerden de anlaşılacağı üzere Perkins su katılmamış bir New Age taraftarıdır. Örneğin, Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları kadar ses getirmemiş Psiko Yolculuk adlı bir başka kitabında, meraklısına çeşitli şuur boyutlarına nasıl seyahat edilebildiğini anlatmaktadır. Kaldı ki, Dalai Lama ile olan muhabbetini ballandıra ballandıra anlatan Perkins de bu durumu hiçbir şekilde saklamamaktadır. Şirketler ve ABD hakkında her şeyi bildiğini iddia eden Perkins, sağır sultanın bile malumu olan CIA ile Dalai Lama arasındaki ilişkileri es geçmektedir. Zaten Perkins’in ABD ve ‘şirketokrasi’ diye tarif ettiği sistem hakkında söyledikleri de alışıldık muhalefet biçimlerinden farklıdır. Ona göre şirketokrasi ile mücadele şirketleri değiştirmekten geçmektedir. Yani şirketlerle gidilip konuşulacak ve onlar da azami kâr etme isteklerinden vazgeçecektir. Dünyanın gidişatını düzeltme mücadelesinde bu şirketler Perkins ve yoldaşlarının ‘potansiyel müttefikleri’dir. Suç bu kurumlarda değil, bizim onlar hakkındaki algılarımızdadır. ‘En güçlü kurumlarımız’ olan ticari kuruluşlar ‘tekneye dolan suyu boşaltma işi’nin başına geçmelidir. ABD’nin varlığıysa Perkins’e güç ve moral vermektedir. Tarihte ilk kez bu ülke söz konusu kötü gidişi durdurabilecek beceriye, paraya ve güce sahiptir.

Sırada “Zeitgeist: Lobiler İttifakı” var
Eski magazincilerin utanmadan sıkılmadan siyaset üzerine ahkam kesmeye başladığı Türkiye’de Perkins gibi bir meczubun “akil insan” ilan edilmesi eşyanın tabiatına uygundur. Nitekim Perkins de hemen yandaş medyanın dümen suyuna girmekte, Gezi Olayları’nın ve yolsuzluk soruşturmalarının Türkiye’nin bölgesel güç olmasını engellemek isteyenler tarafından tezgâhlandığını öne sürmektedir. Bir başka deyişle Perkins’in akbabasının yolu AKP’nin komplo teorisyenleriyle kesişmiş, bütün meczuplar bu yolda beraber yürümeye başlamıştır. Yandaş basının bu değerli kadronun müthiş birikimini heba etmeyeceğine ve en yakın zamanda “Zeitgeist: Lobiler İttifakı”nı çekmeye başlayacağına kesin gözüyle bakabiliriz.