GÜVENİLİR SEÇİM İÇİN

Değerli okurlarım,

Bütün seçimlerde en önemli hususlardan biri sandık güvencesidir. Daha önce yapılan seçimlerde bu konuda çeşitli kuşkular dile getirildi. Bu seçimlerde sandık güvenliğiyle ilgili olarak,CHP Emrehan Halıcı Başkanlığında bir Sandık Takip Sistemi kurmuş bulunuyor.Sistem 18 marttan beri test çalışmalarına başladı.Eğer doğru ve güvenilir seçime katkıda blunmak istiyorsanız CHP sizi sisteme, test girmeye davet ediyor, e – posta adresi şu: uygulamadestek@chp.org.tr

Ayrıca yalnız İstanbulla sınırlı olarak, hiçbir partiye mensup olmayan vatandaşlar bir sivil inisiyatif oluşturmuşlar. Çağrılarını dikkatinize sunuyorum:

“Türkiye’nin yaşamakta olduğu zorlu süreç, kaçınılmaz bir toplumsal oluşumu hayata geçirdi ve “seçimlere hile karışması endişesi” taşıyan yurttaşlar sosyal medya üzerinden örgütlenerek İstanbul çapında bir ilke imza attılar. Hiçbir partinin kontenjanında yer almadan, oylarının güvenliği için Sandıkbaşındayız Platformu’nu oluşturan 13 bin 300 gönüllü aynı çatı altında buluştu.

Seçim sandığının güvenliği için 32 bin 165’e gözlemci sayısına ulaşmak gerekiyor.

***

Sandıkbaşındayız Bağımsız Seçim Gönülüleri olarak, siz değerli basın mensuplarının “desteğinize ihtiyacımız olduğunu” dolaysız ve son derece samimi biçimde ifade etmek isteriz.

Bu nedenle de Platformumuz adına yapılan açıklamayı, destekleyici kaynakları (web adresleri), görselleri ve gözlemci eğitim videosunu sizlerle paylaşmayı uygun gördük.
‘Bizler, seçimlerin güvenilirliğinden endişe duyan vatandaşlar olarak hilesiz, adil, şeffaf, temiz bir seçim için halkı bilinçlendirme ve İstanbul’da 32 bin 165 sandığa gözlemci (müşahit) bulmak için yola çıktık. Amacımız, hiçbir siyasi partinin sandık gözlemci kotasını kullanmadan, tam bağımsız gönüllüler olarak seçim gününde sandık başında görev almak, seçim sonunda sandığımızın sonuçlarını kamuya açıklanan sonuçlarla karşılaştırmak ve gerekirse yasal haklarımızı kullanarak ilgili mercilere itiraz edebilmek.

Hareketimizin hiçbir siyasi parti ile bağımız yok; kendimizi tüm partilere eşit mesafede konumlandırıyoruz. Bu nedenle, kendimize bir bağımsız aday seçtik. Sandıkbaşındayız’a desteğini esirgemeyen piyanist ve besteci Selen Gülün (www.selengulun.com).

Bizler, 30 Mart’ta bağımsız adayımız Selen Gülün’ün gözlemcileri olarak sandık başlarında yer alacağız. Belki de Selen Gülün, her yetkin vatandaşın oy vermesini isteyip de kendine oy istemeyen ilk ve tek aday olacak bu seçimlerde.

***

Bu konuda çalışan diğer girişimlerle de işbirliği içindeyiz. 30 Mart seçimlerinde, İstanbul’daki 32 bin 165 sandığın her birinde, gönüllü birer bağımsız gözlemci bulundurmayı hedefledik. Şu an itibari ile toplam 13 bin 300 gönüllümüz var. Her geçen gün artan gönüllü sayımızla daha fazla sandığı gözlemleyebileceğiz. Özellikle, Arnavutköy, Avcılar, Beylikdüzü, Çatalca, Esenyurt, Güngören, Şile, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Esenler, Kağıthane, Sancaktepe, Bahçelievler, Bakırköy, Bağcılar, Başakşehir, Bayrampaşa, Beykoz, B.çekmece, Çekmeköy, Eyüp, Fatih, GaziOsmanPaşa, Küçükgçekmece, Maltepe, Ümraniye, Tuzla, Zeytinburnu ilçelerinde çok daha fazla sayıda gönüllüye ihtiyacımız var….

Her hafta, Avrupa ve Asya yakasında Gözlemci eğitimi veriyoruz. Bu eğitimleri sosyal medyadan da duyuruyoruz. En az 10 gönüllü bulursanız, gelip eğitimi sizin uygun göreceğiniz bir mekanda verebiliriz, sabah, öğlen, akşam… Ne zaman isterseniz…

Seçimlerin güvenilirliğinden endişe duyuyorsanız lütfen siz de katılın bize.

www.sandikbasindayiz.org adresine girerek Gönüllü Kaydı’nızı yaptırın.

Desteğiniz için, şimdiden teşekkür ederiz.”

DETAYLI BİLGİ İÇİN:

CENAP BIYIKLI
0554 822 51 31
SANDIKBAŞINDAYIZ Bağımsız Seçim Gönüllüleri"
www.sandikbasindayiz.org
facebook.com/sandikbasindayiz1
twitter.com/Sandikbasindayz
youtube.com/sandikbasindayiz

Sandık Seçmen Gözlemci Eğitim Video

***

İşte Sevgili okurlarım, 30 martta doğru ve güvenilir bir seçim için iki çağrı benden size ulaştırması, sizden değerlendirmesi.