VELEV Kİ “DARBE”!

Behiç Ak, bir kaç çizgi , birkaç sözcükle ve kişiliğinin, birikimlerinin, zekasının, yeteneğinin gücüyle en çok, en çok da eleştirel bilinciyle durumu harika bir biçimde özetleyivermişti… Cumhuriyet’te "Kim kime dum duma" köşesindeydi: ( 7 Nisan ) Anımsatayım:

İki çocuk karşılıklı uzanıvermiş. Bir ötekine soruyor: "Seçim sonunda ne oluyor?"

Öteki yanıt veriyor: "Sanırım , kazananlar aklanıyor, kaybedenler ise tutuklanıyor."

İşte bu kadar… Gerçekten bu kadar mı?

17 Aralık operasyonu diye bir şey yaşadık. Velev ki komploydu… Ya da Başbakanın deyişiyle , "bal gibi darbe"!

Peki ama: Evlerden çıkan çelik kasalar, ayakkabı kutularındaki milyarlar, hepsini sıfırladın mı, yok acıcık bir şey kaldı milyoncuk avrolar… Biz bunları kendi gözlerimizle gördük, kendi kulaklarımızla duyduk , dinledik . Hayal mı gördük? hepsi sanal mıydı? Bugüne dek "montaj" dediler, "dublaj" dediler , ama içlerinden biri de çıkıp böyle bir şey yok , olmadı, olamaz falan demedi. Kimse bir savunma yapmadı. Sadece gürleyerek "komplo"yu kuranları suçladılar; "Darbe"yi yapanları cezalandırdılar… Gürleme, kasıp kavurma, suçlama, cezalandırma… İyi de, bir şey eksik değil mi?

EKSİK OLAN NE ?

Bir durup düşünmek gerek: Eksik olan ne? Ahlak? Haysiyet? Dürüstlük? Etik kavramı? İnsanlık onuru? Evrensel değer ölçüleri?

Güldürmeyin beni! Bunlardan çoktan vazgeçmiş bir toplum olduk! Bu değerler için değil, kendi savundukları değerler için yani kendi çıkarları için bu eksik olanı tamamlamaları gerekmez mi? Cumhurbaşkanlığı Seçimi çok yakında…

Tamam, Demokrasiyi, salt "çoğunluğun dediği olur" sanan bir ülkede yaşıyoruz artık… Ama yine de , ortada tüm milletin gördüğü ve duyduğu, ama kimilerinin "inandığı", kimilerinin "inanmadığı" bir gerçek, bir komplo, bir "darbe" varsa ; muhatap olanların en azından bunun gerçekliğine inananlara bir savunma yapmaları gerekmez mi? Suçsuz olduklarını ispatlamaları gerekmez mi?

Bunu yapmadıkları sürece korkarım ki, bundan böyle tek gerçeğimiz Behiç Ak’ın "Kim kime, dum duma" köşesi olacak. Yani, seçilenin aklanması, kaybedenin tutuklanması…