KELAYNAKLARI ÖZLEMEK

Son aylarda çok kimse, bu yönetimin sonunun geldiğini söylüyor:

Kılıçdaroğlu, “Abbas yolcudur” diyor.“Kaçacak !” da diyor.

Le Monde gazetesi, "Türkiye’deki yönetim, bir çok Arap ülkesinin hayaliydi, uzun süre..batılıları da rahatlatmıştı..Ama sistemin merkezindeki bölünmeler, ABD ile paralelliğinin bozulmasıyla inişe geçmiş ve yarışın sonuna gelmiş gibi görünüyor” dedi.

Bu konuda yazılmış bazı incelemelerin başlıkları bile titretiyor insanı :”Giderek yaklaşan düşüş”(S.Cornell : the Middle East Quarterly), “Kendi düşüşünün nedeni mi olacak ?” (D.Filkins:NewYorker), “Yükseliş ve çöküş”(H.Fradkin, L.Libby: World Affairs)

Azer Bülbül’ün şarkılarını manalı manalı tvitletenler çoğaldı:

Ayrılığı sezdim bakışlarında 
Yoksa artık beni sevmiyor musun ?
Gözlerin elveda der gibi bana 
Hayrola sevgilim gidiyor musun ?

Bu yorumlara karşı başbakan ne diyor? 2023 e kadar dayanacağını söylüyor.

Hangisi doğru ?

İsa’dan 1179 yıl önce yani Kaskas-Frig saldırısına bir yıl kala, sıradan bir Hititli’ye sorsaydınız, 365 gün kadar bir zaman sonra tarihe karışacaklarını öngörebilir miydi ?

Bir zamanlar Mauritius adasında gezinen dodo kuşlarına (Raphus cucullatus) ne oldu ? En son görüleni 1668 de John Marshall adlı bir İngiliz gezgin yemiş ve etinin sert olduğunu söylemişti.

Acaba gezgin, yediğinin son dodo olduğunu bilebilir miydi ? Bilse bu acayip kuşu yer miydi?

Anlaşılan soyu tükenecekler de bunların dibine kibrit suyu dökenler de işin aslında sona erdiğini pek anlamıyorlar.
Bütün bu gerçeklerin ışığında AKP nin yerel seçimde birinci parti çıktığına bakıp bir sene sonrasını göremeyenlerle karşılaşınca şaşmamak gerekir.

Kendinizi bundan on yıl sonrasına ışınlayın: O eski günleri anımsayıp başbakanın “inlerine gireceğiz”, ”kurutacağız” konuşmalarını, Twitter’i bile kapattıklarını, mecliste omuzlara basıp tekme atan vekilleri, Egemen’in makaralarını anımsar ya da anımsar gibi olup “bunlar şimdi neredeler ?” diyeceksiniz.

Onlar kendilerini bitmez tükenmez, sonu gelmez sanırken tarihe karıştıklarında, çocuklarınıza bu devri nasıl anlatacak, ibret almalarını nasıl sağlayacaksınız?

Bu olasılıkları akılda tutup zamanında önlem almalı, bu değerlerden hiç olmazsa bir kaçını uygun yerlerde koruyup bizden sonraki kuşaklara gösterebilmenin yollarını bulmalıyız.