SALGIN VAR!

Dünya Sağlık Örgütü, Suriye’de çocuk felci görüldüğünü, bölgedeki ülkelerde tedbir alınması gerektiğini açıkladı. Türkiye’de de bazı önlemlerin alınmasına başlandı.

Bu konuda önlem almak iyi de ,Ortadoğuda ve Uzakdoğu’da, en son Tayland’da görülen daha ölümcül bir salgın konusunda ne gibi bir önlem alacağımızı bize bildiren yok: Şurada burada baş gösteren diktatörler, sağduyu ile, insanlıkla çelişen davranışlar sergileyip ülkelerine Çernobil’den, Fukuşima’dan büyük zararlar veriyorlar.

Bu nedenle diktatörlük eğilimlerinin zamanında tanınması ve sağıtılması şarttır.

Diktatörlüğün, sapkınlık son evresine varmadan saptanmasına yarayacak bir yöntem var mıdır ?

Bir çok psikiyatrik vaka gibi diktatörlerin çoğu, kendilerine “diktatör” denmesini sevmezler. Bu durum, onların işin başında doktora sevklerini güçleştirir.

Bir söylenceye göre Kim Jong-in daha bebekken babası Kim Jong-il “Benim oğlum büyüyünce diktatör olacak, hepinizi yiyecek !” dermiş ama Kaddafi’nin, Franko’nun, Zimbabve’li Mugabe’nin ya da başka birinin babasının böyle bir şey söylediğini duyan olmamış. Diktatörlerin babalarının çoğunun Kim Jong-in’in babası kadar öngörü sahibi olmadığı kesin. Adamın tahmini doğru çıkmış, oğlu henüz hayatının baharındayken diktatör olmuş ve amcasını, kendi yememişse bile öldürtüp köpeklere yedirtmiştir.

Diktatörlerde genellikle narsisistik kişilik bozuklukları bulunduğu, bu duruma bazen paranoid ve psikopatik bozuklukların da eklendiği artık biliniyor. Narsisistik kişilik bozukluğu olan , kendinde – gerçekte var olmayan- yücelikler, vehmeder, başkalarının da buna inanmalarını, kendisini durmadan alkışlamalarını ister. Eleştirenden nefret eder . Eleştirildiğinde sinirlenir, saldırganlaşır ; amacına ulaşmak için herkesi harcar .

Diktatörlerin ne yapabilecekleri de öngörülebiliyor:

2.Dünya Savaşı sırasında, Amerikalı Psikanalist Walter Langer, Hitleri tanıyanlarla görüşerek onun işler kötüleştikçe sinirlerine hakim olamayacağını, anlaşmaya, teslime yanaşmayacağını, yanlış yolda mahvına dek yürümeyi sürdüreceğini öngörmüş ve bunların tümü gerçekleşmiştir.

Tanrı korusun, kişiliği bozuk Kim Jonglardan biri başımıza çöreklenirse ne yaparız ? Hastalığının erken evresinde durumu farkeden yakınları onu hastanelerimizin poliliniklerinden birine götürseler –burada çalışan doktorlara bu konuda yeterli bilgi verilmediğinden – hastalığı teşhis edemeyip onu aspirin verip evine gönderirler.Bu konuda önlem alınmalıdır !

Ayrıca çocuklarımız da bu konuda bol bilgiyle donatılıp aşılanmalı ki başımıza böyle bir musibet dadanmasın, dadanırsa da biran once giderilsin.