HIRSIZ BAŞKAN OLUR MU? OLUR!

Açıklayalım: 1978 de Romanya’nın cumhurbaşkanı Çavuşesku ve eşi Elena, Londra’yı ziyaret etmiş, Buckingham Sarayında ağırlanmışlardı.

29 Eylül 2011 tarihli Daily Mail gazetesinde yer almış bir yazıya göre Kraliçe II.ci Elizabet, bu ziyaret sırasında misafirlerini elden geldiğince az görebilmek için çabalamış, mesela, sarayın bahçesinde köpeklerini gezdirirken Çavuşeskuların oralarda olduğunu görünce çalıların arkasına saklanmış.

Gazete, bu bilgiyi R. Hardman’ın “Our Queen” başlıklı kitabından aktarmıştı.

Kraliçe’nin, Çavuşesku’yu sevmemesinin önemli bir nedeni vardı: Bunu, Los Angeles Times‘da 13 Mayıs 1991 de yayınlanmış olan bir yazıdan öğreniyoruz: Çavuşeskular, bir süre önce Paris’i ziyaret etmişlerdi.

Cumhurbaşkanı ile eşinin, Paris’te misafir edildikleri daireden ayrıldıklarında, burada bulunan değerli lambaları, antika vazoları vb. alıp beraberlerinde götürdükleri anlaşılmıştı.

O tarihte Fransa’nın Cumhurbaşkanı olan Valery Giscard D’Estaing, Çavuşeskuların İngiltere’ye gideceklerini öğrendiğinde Kraliçe’ye telefon etmiş ve olup bitenleri anlatmıştı.

Kraliçe, bunları öğrenince saray muhafızlarına, Çavuşesku çiftini sürekli olarak gözetlemelerini emretmiş ve –söylentiye göre-kalacakları odadan yükte hafif ve pahada ağır ne varsa kaldırtmıştı.

Bu bilgilere ulaştığımda araştırdım ve Çavuşeskuların Giscard D’Estaing zamanında Paris’i resmi olarak 1980 de ziyaret ettiklerini öğrendim. Tarihler arasında bir uyuşmazlık var. Onların Paris’e yaptıkları resmi olmayan geziler konusunda bilgilere ulaşamadım. Belki de hırsızlık, daha önceki bir gezi sırasında gerçekleşmiş olabilir.

Kraliçenin almış olduğu önlemlere rağmen Çavuşeskuların ziyaretinden sonraBuckingham Sarayından bazı şeylerin kaybolduğunu da biliyoruz: 22 Kasım 1998 tarihliSunday gazetesinde yer alan Adam LeBor imzalı bir yazıda, Çavuşeskular’ın kurşuna dizildikten sonra saraylarında bulunmuş olan bir çok eşyanın haraç mezat satılacağı ve satılacaklar arasında Buckingham’dan eksilmiş olanların da bulunabileceği belirtilmekteydi.

Mesele Çavuşeskulardan ibaret değildir. Wikipedia Ansiklopedisi’nin “Kleptokrasi” bahsinde bazı
cumhurbaşkanlarının çaldıkları, dolar cinsinden belirtilmektedir:

  1. Endonezya’nın cumhurbaşkanı Suharto (15 –35 milyar)
  2. Filipin’in cumhurbaşkanı Markos (5 –10 milyar)
  3. Kongo’nun cumhurbaşkanı Mobutu (5 milyar)

Görüyoruz ki “cumhurbaşkanlarının hırsız olmaması gerekir” diye bir kural yoktur.