SAKIN ONU SEÇMEYİN!

Psikiyatri hocalarından Prof. Süleyman Velioğlu, akıl hastalarını resim yaptırarak tedavi etmeye çalışırdı. Günün birinde hastalarına “Gelin güzel resimler yapın da size Beyoğlu’nda sergi açalım !” dediğinde birçok hastasının giderek düzeldiğini görmüştü: Bu insanlar boyalara bata çıka büyük bir şevkle çalışırken deliliğin her halinden adeta sıyrılmışlardı.

Sonra, beklenen gün gelmiş çatmış, sergi açılmıştı; ilk gün çok sayıda sanatsever gelmiş, eserler beğenilmişti.

Velioğlu, ertesi sabah kliniğe uğradığında hiç beklemediği bir durumla karşılaşmıştı: Akıl hastaları her zamankinden çökkün, her zamankinden kötümser ve keyifsizdiler.

-Size ne oldu böyle? Istanbul’un göbeğinde kentin en önemli galerisinde sergi açtık. Daha ne istiyorsunuz ?

Biri yanıtlamıştı:

-Buradakiler resimden ne anlar? Bu sergiyi Paris’e götürelim !

O’nun Cumhurbaşkanlığına aday olmak istediğini duyduğumda ben Velioğlu’nun delilerini anımsamıştım. Onu başkan seçersek ne olur ? Topu topu yedi gün rahat eder, sonra orası yetmez, daha ötesini istemeye başlar.

-Ne mesela ?

-Veli yada evliyadan eksiği kurtarmaz !

-Bence daha çok evliya olmayı ister. Çünkü evliyânın hatâ etmesi, müctehidlerin ictihâdda yanılması gibidir; kusûr sayılmaz. Bundan dolayı, evliyâya dil uzatılmaz. Hatta, hatâ edene de, bir derece sevâb verilir.

-Yani sağlam bir dokunulmazlık kazanır. Artık kimse ondan hesap soramaz.

-Peki bu seçimin sıkıntılarına da dayanabilir mi ?

-Onu gerçekten sevenler işte bu nedenle cumhurbaşkanlığında ona oy vermemeli, onu alıştığı yerde bırakmalı, ona ekstra stres yüklememelidirler !

-Pars Tuğlacı, DYP den adalar belediye başkanı adayı olduğunda eşinin kapı kapı dolaşıp “Aman onu seçmeyin; kalbi rahatsızdır, dayanamaz !” dediğini ve böylece eşini yaşamına mal olacak streslerden kurtardığını duymuştuk.

-Sonra onu kim evliya seçer ki ?

-Halk oylamasıyla seçilen ilk evliya olmaya kalkar. Yandaş yazarlar hemen başlarlar: "Türkiye artık evliyalık sistemine geçmelidir. Evliyalar cumhurbaşkanları gibi yabancı elçi kabul etmek, bayramlarda merasimlere frak giyip katılmak gibi gereksiz şeylerle zaman yitirmek zorunda olmadıklarından yurt, Ortadoğu ve kainat meselelerine daha fazla zaman ayırıp verimli olabilirler." derler.

-Yok artık bir bu eksikti ! Peki CHP ne yapar evliya seçiminde?

-Bakarsın yeniden şaşırtmaca yapar, Melih Gökçek’i aday gösterir!