BİZİM ÇIPLAKLAR

Yıllar boyunca aynı soruların içinde boğulanlar sorup dururlar: Neden böyle olduk? Niye böyleyiz? Bu bize reva mı?

Biz bunu hakkettik mi?.. vesaire vesaire. Ama hiçbir zaman doğru soruyu yöneltemezler kendilerine. Çünkü, bu soruyu göze almak o kadar da kolay değildir. Kendileri de bilir bunu ve bu yüzdendir bu korku.

Doğru soru;

“Biz ne yaptık da böyle olduk?”tur.

***

E haliyle bu sorunun hakkını vermek de oldukça zordur. Geçmişte yapılan bir sürü hatalar bir bir gün yüzüne çıkar böylelikle. Alınan yanlış kararlar birdenbire beliriverir.

Karşıdaki duvarın arkasından, tüm sahtekarlıklar acı acı gülümsemek için can atar… Adaletsizlikler tüm pencerelerden görülmeye başlar… Tavan güvensizlik akıtır…Dolaplar boşalır…

Artık herkes çıplaktır.

Çıplaklık utandırır insanı. Bir yandan da ürpertir adamı.

***

Bu ürpertinin olacağını önceden kestirebilen için de bilerek ve isteyerek doğru sorudan kaçmak, en şahane fikirdir.

Sanır ki bu kaçış bir kurtuluştur.

Fakat bu kocaman bir yanılgının ve aldatmacanın tuzağına düşmüştür.

Çünkü doğru sorudan kaçılan her bir an kapı arkasında gizlenen şeyleri daha da acımazıslaştırır… Bu acımasızlık eninde ya da sonunda hissedilecek ürpertiyi daha çok büyütür… Neticede kopacak olan fırtınanın şiddetini biraz daha arttırır.

***

Ama hayat gene de bekler; doğru sorunun sorulabileceğine inanır ve birçok defa şans verir. Hemen boşaltmaz sağanağını bizim çıplağın üzerine… Tavandan damla damla akıtır… Pencereler azar azar alır soğuğu içeri… Duvarlar çatlalamamak için zorlarlar kendilerini…

***

Ama tüm bu bekleyişe rağmen, yanlışın yanında yer almakta ısrarlı olursan ve hala kısırdöngü tartışmalara neden olan o anlamsız soruları sormaya devam edersen, kendi yangınının kibritini kendi ellerinle yakmaya bir adım daha yaklaşırsın sadece. Ne vakit tüm korkularını yenip, yürekli bir şekilde doğru ve yeterli olan tek bir soruyu kendine sorabilmeye yeltenebilirsen, üzerine çakacak olan şimşeklerin yalnızca gürültüsünü duyarsın belki de.

Aksi halde, yapacak bir şey yok;

Çıplak kalacaksın.