GÖMLEK BANA DAR GELİYOR

Cumhurbaşkanı son günlerde cumhurbaşkanlığı  yetkilerinin kendisine yetmediğini, yerine daha geniş yetkiler sağlayacak bir  başkanlık sistemini istediğini  söylüyor ve ekliyor: “Bu gömlek bize dar geliyor !” 

Haklıdır. Bu şikayet, bizde yüzyıllardır dile getirildiği halde İnönü ve CHP hükümetleri bu konuyla hiç   ilgilenmemişlerdir. 

Egeliler “Şu İzmir’den çekirdeksiz nar gelir / Sırmalı cepken ince bele dar gelir” diyedurmazlar mı? Ya Koçkiriler? Kaç kez “Koçları vurdum dereye / Öldüm araya araya / Terzi kolların çürüye / İçlik yâre dar geliyor!” demişler ama duyan olmamıştır .

“İstanbul’dan Ayva Gelir Nar Gelir/Gömlek Giymiş Etekleri Dar Gelir” diyene de aldırmamışlardır.

Artık bu çağrıya kulak verilmeli, çareler üretilmelidir.

Olasılıklar ve çözümler:

  • Gömlek hatalı yıkanmış, ondan daralmış olabilir: Bunların içlerinde kaç derecede yıkanması gerektiği yazar; ona uyulmalı. Beyaz gömlek genellikle 90 derecede yıkanır ama çekmesin diye 60 da yıkamak daha iyidir.
  • Arada kilo almış olabilirsiniz: Bu durumda diyete   başlanmalı: Sabah, 1.5 litre su, 1 gazoz, öğle, 1 tabak brokoli, akşam 3 light bisküvi, kibrit kutusu kadar peynir yiyip  2 litre su için.
  • Belki de gömlek daralmamıştır ama size öyle gelmektedir: Psikologumuz Mücella, kişi, “ Karşıdan yar geliyor/Yeleği dar geliyor/Ben sevdim eller aldı / Bu bana zor geliyor” türküsünden etkilenip başkanlığı başkasına kaptırabileceğini  düşünmüş olabilir” demektedir. Dört seansta çözermiş.
  • Gömlek gerçekten çeşitli etkilerle daralmış olabilir. O şıkta terzimizin önerileri önemsenmelidir: Gömleğin yan dikişlerini, koltuğun altına kadar sök. Danteli kama şeklinde kes. Bu kama şeklinde danteli, söktüğün yan dikişlerin arasına dik. Gömleğin eteğine de on santim dantel bordür ekle; böylece yeniden seni sıkmayan hoş bir gömleğe kavuşmuş olursun.