AĞDA VERGİSİ

Fed, IMF ve Dün­ya Ban­ka­sı, küresel krizin bu kez gelişmekte olan ülkelerden başlayacağını açıkladılar.  Londra ve New York basınının haddini bilmez paçavraları ağız birliği etmişler, bu ül­ke­lerden  en risk­li ola­nın  Tür­ki­ye  olduğunu söylüyorlar.

Öyleyse ulusal uydularımızı  Avrupa’da yaptırıp ve Çine attırıp kasılmaya devam etmemiz, çerez parasıyla Mersedesler  edinmeyi, sarayın giderlerini karşılamayı sürdürebilmemiz için yeni gelir kaynakları bulmalıyız.

Geçenlerde duvarımın  üstüne ergeç düşecek kadar yatmış kuru bir ağacın kesilme izni için belli yerlerin döner sermayelerine  bin lira yatırmam gerektiğini öğrendiğimde bu tür gelir kaynaklarının  ekonomimizi kurtarabileceğini düşündüm. İşte bir kaç olası kaynak:

  • Ayakkabı boyama vergisi: Ayakkabılarımızı olur olmaz zamanlarda yolda rastladığımız boyacılara boyatıyoruz. Ayakkabı boyalarının, papuçları  yıpratacak kimyevi maddeler içerip içermediğine bakan yok.  Zamanı gelmeden boyatmak, ayakkabıların erken çürümesine yol açar. Çok eskimiş ayakkabılar boyatılırsa ayaklar mahvolur, her tarafından nasır ve mantar çıkar.

İşte bu gerekçelerle kanun hükmünde bir kararname yayınlanarak, bundan böyle ayakkabısını boyatmak isteyenlerin yapacaklarını düzenlenecektir: Anakente bağlı “Ayakkabı Denetleme Kuruluna”başvuracak, döner sermayeye para yatırdıktan sonra boyatmayı düşündüğünüz her iki papucunuzu bir poşet içinde komisyonca incelenmesi için kurula teslim edeceksiniz.   Ayakkabınızın komisyona ne zaman gireceğini internetten bir şifre ile izleyebileceksiniz. Ruhsat almadan ayakkabısını boyatan ve boyayandan en az bin lira ceza alınacaktır.

  • Saç stilini değiştirme vergisi:Kadınlar ikide birde saç stillerini değiştiriyorlar. İki renkli saç, bal köpüğü balyaj saç gibi girişimlerinden sonra berberin gazına gelip kendini beğenen, ancak yolda karşılaştığı arkadaşı-acımaklı bir yüz ifadesiyle-”Ne oldu böyle sana ? Vah vah!” dediğinde ve evine gidip aynaya baktığında acı gerçeği kavrayıp düğününü erteleten az değildir. Böyle felaketlerle bir daha karşılaşmamak için saç rengini ve stilini değiştirmek isteyen bayanlarımızın bundan böyle Kültür Bakanlığının açacağı “Saç Rengi ve Stili Eşgüdüm Merkezi”lerine yandan, önden çekilmiş 10 x 7 cm lik retuşsuz resimleri ve saçlarının hangi renge boyanacağını belirten bir başvuru formuna, önerilen stilin tasarım çizimini de ekleyerek izin almaları gerekecektir. Her baş vurandan makbuz karşılığında belli bir ödenti alınacaktır. Komisyon, her olguyu inceleyerek önerileri onaylayacak ya da rededebilecektir. İstekleri reddedilenler aradan en az 6 ay geçmeden yeniden baş vuramayacaklardır.

Bu vergilere, “Ağda Vergisi”, “Yağmurda Şemsiye Açma Vergisi” ve “Kağıt Mendile Burun Silme Vergisi” gibi kalemlerin de eklenmesi   olasıdır.