KİMİ ATALIM BALONDAN ?

İngiltere’de öğrencilere tartışma tekniklerini öğretmek için “Balon Münazarası” yaptırılır: Bir yolcu balonunun yalpaladığı varsayılır. Yükü hafifletilmezse düşecektir. Yolculardan biri  balondan atılmalıdır. Yolcuları temsil eden öğrenciler neden atılmamaları gerektiğini anlatırlar. Sınıfta oylama yapılır, atılacak kimse seçilir.
 
Düşünün: Kapadokya’da yolcu gezdiren balonlardan biri, birden patlayan fırtınada yalpalamaktadır. Düşecek ya da sivri tepelerden birine çarpacaktır. Yolcular yani Başkan, Yalaka, Merdo ve Müteahit (= yüklenici) neden atlamamalarının gerektiğini anlatırlar:
 
“Başkan” diye anılan yolcu, “Merdo”der, sen atla!”  

-Nalların göge dikile. Haywen !

-Bu kadar küfür neden?

-Çünkü bu gün moralim eksiktir. Bu durumda etlasem hayir gelmez.

-Sen atla, hayır sonradan gelir.

-Öyleyse önce seni bir güzel öpeyim de sonra etlayim.

-Vazgeçtim, vaz geçtim, atlama!

-Temam. En iyisi bu mütehit etlasin!
 
Müteahit:
 
-Ekenominin lokomotifi inşattır. Towerlerimi, yollarımı Başkan sayesinde yüklendim ; bitirmeden gidersem zarar görenlerden  gelecek  bedduaların  çoğu sizi vurur !
 
Merdo : "Öyleyse Başkan etlasin!"
 
Müteahit, Merdo’ya hak verir: "Başkan atlasın öyleyse."

Karar, Başkan’a açıklanır:

-Efendim, anketörleriniz yeniden yanıldı. Kutlarız; bu seçimi de siz kazandınız. Buyrun atlayın. Yolunuz açık olsun.
 
Başkan: "Niye atlayacakmışım ? Atlamamı isteyen terorist, gezici, parallelcidir. Siz hangi lobidensiniz?"
 
Yalaka: "Ona dokunmak ibadettir. Bu mubarek adamı atmayın; beni atın!"
 
-Olur ama biz günaha girmek istemeyiz. En iyisi siz kendiniz atlayın.

Başkan: "Doğru. Sen önce git zemini yokla. Uygun ise arkandan ben de gelirim."
 
Yalaka: "Önce  bir istişare toplantısı yapalım. Araya bayram giriyor. Alınan kararları 7 gün sonra size bildirelim. Son rötuşlar yapılınca da hemen atlayayım!"
 
 
Başkan: "Ben sizi çok severim, bırakıp gitmeye kıyamam. Çünkü gidersem hepiniz mümin değil tinerci olursunuz.  Sonra, bu ülkeyi yönetmek dünyanın en güç işidir. Sizi bu zahmetten kurtardığım için de bana minnettar olmalısınız."
 
Müteahit: "Ağam istersen ceketini ver tutayım; cüzdanını da emanate alalım. Hafifler, rahat atlar, şöyle güzel bir yere konarsın."
 
Bu sırada balon havada dönmekte, lunapark salıncakları gibi takla atıp sallanmaktadır. Hepsi  göz kırpışır, sonra başkanı tuttukları gibi aşağı atarlar.

Başkanın arkasından en kötü  konuşan tabii Yalaka olur.

—— 

Balon tartışmaları aslında bize de yarar: Ekonomi balonunun yakında patlayacağı  söylendiğine göre, o zaman ne yapacağımızı  önceden tasarlamak fena mı olur?