ÖZGÜRLÜK ELE GEÇİRİLDİ!

8 Mart, bütün ülkelerde “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”. Türkiye’de de uzun zamandır kitlesel olarak kutlanıyor. Tam olarak ne zamandan beri denilirse, çok eskiler diye yanıtlamak mümkün…

Mesela 1970’lerden beri diyebiliriz. Ama bu tam doğru olmaz. Çünkü öncesi de var. Tarihler ilk 8 Mart kutlamasının 1921’de İstanbul’da yapıldığını yazıyor. Bu kadar “özgürlük” nereden geliyormuş diye sorulursa o tarihte İstanbul’un Birinci Dünya Savaşı galibi olan devletler tarafından işgal altında olduğunu görebiliriz.

(Türkiye ilk 1 Mayıs’ın da 1921’de kutlanmış olduğunu düşündüğümüzde, düşmanların yurttan kovulması emekçilere fazlaca bir şey sağlamamış, hatta elde ettikleri bile geri alınmış diyebiliriz!)

Ülkemizde kadınların seçme ve seçilme hakları konusunda da resmi tarih ile fiili durum arasında bir saptırma makası bulunuyor. Bu konuda 5 Aralık 1934 tarihi temel alınıyor, kadınların seçme ve seçilme haklarına kavuşmaları hakkında… Doğal olarak da “verildi” vurgusu yapılıyor!

Oysa kadınların siyasi olarak sahneye çıkmaları erkeklerin bile önüne geçebiliyor. Mesela 1923 yılında daha Cumhuriyet ilan edilmemişken Nezihe Muhittin ve 13 kadın arkadaşı, 15 Haziran 1923’te Kadınlar Halk Fırkası’nı kurmuşlardı.

Bu bilgiyi İZTV’de yaptığımız “Kadınların Bağımsız İlanı” belgeselimizde Seda Kaya Güler aktarmıştı kameralara… (8 Mart 2016 Salı saat: 22.45’te tekrar gösterilecek)

Kadınların partisi aynı zamanda Cumhuriyet’in de ilk partisi olma özelliğine sahipti. Ancak kuruluş dilekçesine sekiz ay sonra verilen yanıt, 1909 tarihli Osmanlı İmparatorluğu kanunlarına göre verildi:

-Kadınların siyasi temsilinin mümkün olmadığından..!

Türkiye’de kadınların yeniden 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması yapmaları 1975’ten sonra mümkün olabildi. İlerici Kadınlar Derneği o tarihten itibaren düzenli olarak bu günü kutladı.

Tarihe bir not daha düşelim. 1978’de Ümraniye’deki Netaş Fabrikasında örgütlü olan DİSK’e bağlı Maden-İş Sendikasının işyeri temsilcileri 8 Mart’ta Kadınlar Günü kutlaması yaptı. Saat 15.00’deki çay paydosunda fabrikanın kadın işçileri yemekhaneye toplandılar, erkek işçiler de onlara çay ve pasta servisi yaptılar. Arkasından da günün anlamına ilişkin bir konuşma da yapıldı tabii ki..!

Yarın yine 8 Mart… Kadınlar Pazar gününden itibaren sokaklardalar. Ankara Emniyet Müdürlüğü de önlemini almış:

“8 Mart ile ilgili her türlü toplantı ve gösteri yasaklanmıştır!”

1921’de serbest işgal altındaki İstanbul’da serbest olan 8 Mart kutlaması 2016’nın 8 Martında yasaklanabiliyor!

Cumhuriyetimiz en “erkek egemen” döneminde olduğu için kadınların meydanlara çıkıp haykırmaları onların ağırlarına gidiyor. Kendilerini gol yemiş kaleci gibi hissediyorlar!

Ama artık ok yaydan çıktı. 2016 Türkiye’sinde ne yaparlarsa yapsınlar, kadınları evlere hapsedemezler.

-Kadınlar özgürlüklerini elde ettiler!