İLERİ GERİ KADINLIK

Laurence Rossignol, Fransa’daki Sosyalist Parti iktidarının aile, çocuk ve kadın haklarından sorumlu Devlet Bakanı.

Sol siyasal bilinci iletişim okuduğu üniversite yıllarında oluşmuş, Komünist işçi sendikası CGT’nin gazetesinde bilenmiş ve devrimci ruhu o gün bugündür hiç kırışmamış bir dava insanı. Daha 1970’li yıllarda çevreciliği savunmaya başlamış; 1984’te ırkçılığa karşı S.O.S. Racisme derneği kurucuları arasında ve daha pek çok mücadelede yer almış. Önce senatör seçildiği Sosyalist Parti saflarında, ‘Madam Feminist’ olarak anılıyor.

2013 yılında henüz bakan değilken katıldığı bir televizyon programında, « Çocuklar ailenin malı değildir! » dediği -ki yüzde yüz katıldığım bir saptamadır- için yoğun tepki almıştı.

30 Mart 2016’da bakan olarak konuştuğu bir radyo programında ise moda dünyasına öyle bir taş attı ki yer yerinden oynadı, çünkü hedefinde piyasaya « süslümanlara » yönelik tesettür kreasyonları süren dünya markaları vardı.

***

H&M’den sonra Dolce&Gabana ve Uniqlo’nun İslamiyet’in kadın yasaklarına uygun mal üretimini, « Biz yaşam tarzı değil, giysi yapıyoruz » diye savunmalarına karşı çıkan Rossignol: « Giyim ile yaşam tarzı ayrılamaz. 1960’larda kadınlar bankada hesap açabildikleri, üniversiteye gidebildikleri, doğum kontrolü yapabildikleri zaman etekler kısaldı ve pantalon giyebildiler. Kadın hakları nasıl giyindikleriyle yakından ilişkilidir, çünkü vücutlarına ne kadar sahip olduklarını belirler, » dedi.

Ve tesettür kreasyonlarının reklamını hedefledikleri İslam ülkelerinde değil de Avrupa’da yapan bu markaları, parasal çıkar peşinde kadınları kapanmaya özendirmekle suçladı.

Ama asıl kıyameti kendisiyle röportaj yapan gazetecinin, « Kendi isteğiyle kapanan kadınlar da var, kişisel tercihleri…" itirazına verdiği cevap kopardı. Laurence Rossignol, « Elbette kendi isteğiyle kapananlar da var, » dedi.

« Köleliği savunan zenciler de vardı! »

***

Kısaca NKM diye anılan Nathalie Kosciusko-Morizet, Fransa sağının göz bebeği bir kadın politikacı. Katolik eğitim almış, dünyaca ünlü askeri mühendislik okulu Polytechnique’ten mezun olmuş ve politikaya atılmış. Çevre, ulaştırma, iskan bakanlıkları yaptı. Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin sözcüsüydü. Şimdi ana muhalefet partisi Cumhuriyetçiler’in genel sekreteri.

Aynı gün, aynı radyonun solcu Bakan Rossignol’den sonraki konuğu, sağcı eski bakan NKM’ydi. Ona da bazı modacıların tesettür kreasyonları hakkında ne düşündüğü soruldu. Ve hayret!

Muhalefetteki sağın temsilcisi kadın politikacı, iktidardaki solcu kadın bakandan farklı düşünmüyordu. Hatta tam bir fikir birliği içindeydi. « İslamcı tesettür kadın vücudunun silinmesi ve bu anlamda varlığının bir parçasının yok sayılmasıdır, » dedi. « Bence moda özgünlüğün ve özelliğin yaratıcı ifadesidir. Oysa tesettür taşıdığı fikir olarak, bunun tam tersi. »

İki kadın politikacının eleştirdiği markalar arasında, modanın zirvesi « Haute Couture »de hep ve hala dünya lideri Fransa’dan bir modacı henüz yok, sevgili okurlarım. Ülkenin siyasal arenasında karşıt görüşleri temsil eden Rossignol ve NKM’nin ortak çıkışı, bundan böyle olmasını da epeyce zorlaştırıyor.

***

Toplum dediğimiz bütünde siyasal ayrılık, hatta aykırılıklar dışı tutulan ortak paydalar olması gerekir. Fransa’da bu ortak payda laik cumhuriyet değerleridir.

Sözünü ettiğim radyo programına üçüncü bir kadın politikacı, aşırı sağcı Ulusal Cephe başkanı Marine Le Pen de katılsaydı, emin olabilirsiniz ki sosyalist Rossignol ve muhafazakar NKM ile aynı görüşü ifade ederdi. Çünkü bilirdi ki kendisi bir parti başkanıysa, bunu laik cumhuriyete borçludur…

Türkiye’yi yıkan iki nedenden biri, artık toplumsal bir ortak paydamızın, üzerinde birleştiğimiz bir değerin kalmaması. İkinci nedeni ise doğan değer boşluğunu ahlaksızlığın doldurması.

Kadının adı olmayan aile bakanlığı koltuğunda Ensar Vakfı’nı tecavüze uğrayan çocuklardan koruyan bir kadının oturduğu ülkede; toplum olmak zaten imkansız, ama insan kalmak da zor!

Laiklik bize vahiy indirilmedi. Hiçbir peygamberin kafasından çıkmadı, hiçbir kutsal kitap sırrına vakıf olamadı,
çünkü sırrı olmadı. Laiklik düşünülür, tartışılır, uygulanır, gerekirse düzeltilir ve yayılır! 
Claude Nicolet