TURİZMİ KAOS KURTARIR!

Rus uçağını düşürdük, barış istemedik, komşuların içişlerine karıştık,   kentleri çimentoyla kapladık:  Daha çok turist mi gelecekti ? Cari açığımızın % 65 ini kapatan turizm eridi, oteller kapandı, çalışanlar işsiz kaldı.

Yetkililer şimdi  durumu sağlık turizmi ile kurtaracaklarına inanıyorlar. Binbir sorunu olan sağlık sistemimiz,  kelliğini gidermek, burnunu düzeltmek için  gelecek yabancıların sayısı arttıkça  daha da zorlanacak, gelenler memnun kalmayacaklardır.

Çare ?

Son zamanlarda turizm sektörünün  kaotik bir karakter taşıdığını, kaos teorisini bilmenin doğru tutumlara yol açacağını belirten bilimsel yayın sayısı çoğalmaktadır.

Öyleyse her şeyden önce kaos turizmine girişmeliyiz. Bu konuda ne yapılabiliriz?

Kaos turizmini, rafting , yamaç paraşütü ve düz dağa tırmanmaya meraklılar başta olmak üzere bir çok insan sevebilir. Bu  tür organizasyonlar, İspanya’da boğaların  sokaklarda kalabalıkları kovaladıkları, yakaladıklarını deştikleri bayramlara gidenlere de çok  çekici gelebilir.

Nasıl olacak ?

Kaos yaşamaya gelecek yabancılar, gümrük kapılarında karşılanacak, her birine  depresyon ilacı,  gaz maskesi, talsidli, bikarbonatlı su içeren pet şişeleri hediye edilecektir.

Çocuklulara, Diyanet’in  çocuk dergisinin, “Şehit olmak istenir mi?” diye soran oğluna, “ Kim Cennet’i kazanmayı istemez ki ?” cevabını veren babanın ve  “Keşke ben de şehit olsaydım” diyen kız kardeşini,” Sen askere gidemezsin ki” diye avutan abisinin söyleşilerinin yer aldığı sayfalarını ingilizce, fransızca ve japonca çevirip dağıtacağız.

Bu turistleri  Topkapı Sarayı , Ayasofya , Kariye gibi yerlere götürüp zaman kaybedeceğimize  Minyatürk’e götürüp tüm kültür varlıklarımızın ufağını göstereceğiz. İstanbul surlarının cahilce restore edilerek kuşa çevrilmiş bölümlerini de  mutlaka gezdireceğiz.

Turistler,  gazetecilere baskıyı yerenlerin, barış sevdalılarının, 1 Mayısların yıl dönümlerini, devrim  ve GEZİ şehitlerini anmak isteyenlerin  yürüdükleri Beyoğlu’na ya da Kadıköy iskelesine götürülecek, bir kaçına “Kaskını çıkar copunu bırak delikanlı kim bakalım” gibi şarkılar ve sloganlar  ezberletilecek,  ellerine  pankartlar verilecektir. Bu şekilde yeterince biber gazı solumalarına, bir bölümünün ters kelepçeyle götürülmelerine olanak sağlanacaktır. Bu ara, yaşlılara ve çocuklara orantılı, genç ve orta yaşlı turistlere ise orantısız güç uygulanacaktır. Yaşlılara tazyiksiz, gerisine de tazyikli su sıkılacaktır.

Kaosçular en az bir muhtar toplantısına, bir Amed Spor maçına götürülecektir. Kaos turistleri,  gezi bittiğinde otellerinden alınıp özgün bir şekilde sınırdışı edileceklerdir.

Sonra ? Hepimiz,  her şeyi bilen o benzersiz kişinin  kaos turizminden Türkiye’ye  akmaya başlayacak milyonlarca doları, sadece kaosun sürdürülmesi amacıyla  tüketmesi için yalvarmaya, adak adamaya ve çaput bağlamaya başlayacağız. O da bizi kuşkusuz kırmayacaktır.