PEYGAMBER BÖCEKLERİ

Peygamber böceklerinin (Mantis religiosa) hangi peygamberin böceği oldukları henüz kesinlikle saptanmış değildir.

Patlak gözleriyle Salvator Dali’ye benzeyen ve çoğu yeşil renkli olan bu böcekler fırsat buldukça dua eder fakat oruç tutmazlar.
 
Dişileri, kendilerine söz atanı, sarkıntılık, mobbing yapanı ve tecavüze kalkışanı asla affetmezler; her türlü tecavüzcünün önce başının etini yer sonra da onu öldürürler. 
 
Böyle davranmalarının nedeni bilinmemektedir. Bir görüşe göre bunu, böceği oldukları peygamberin bir vaazını dinlerken öğrenmişlerdir. Diğer bir bilimsel görüşe göre ise peygamber aslında böyle bir şey söylememiş, bilakis “tecavüzcüleriyle evlensinler” buyurmuştur ama  vaazdan az önce birkaç çıyan yemiş olan peygamber böcekleri, kafaları bulanık olduğundan bu sözleri yanlış yorumlamışlardır. Bu konuda ileri sürülmüş olan üçüncü bir görüş daha var: Bu böceğin erkeği sabah akşam tv den Türkiye haberlerini izlemekte ve sonuçta kendi beceremediğinden dişisinin bu şekilde damarına basarak kafayı ona yedirmektedir.
 
Bilim adamları, tecavüzcü böceklerin saldırıları sırasında kendilerinden geçtiklerini, adeta “Vuslatın başka alem- Sen bir ömre bedelsin/ Bir ihtimal daha var –o da ölmek mi dersin” gibi bir şarkı mırıldandıklarını belgelemişlerdir.
 
Başka bir bilim adamı da böyle bir eylem sırasında kafasını yitiren böceklerin aslında ölmediklerini, bir süre  sonra silkinip kalktıklarını ve peygamberlerinin en inançlı izleyicileri  haline dönüştüklerini    saptamıştır. Peygamberleri de herkezden çok onlara güvenir, en önemli yerlere onları atar.
 
La Fontaine’nin de bu böcekle ilgili güzel bir şiiri vardır:
 
Peygamber Böceği ile Karınca
 
Peygamber böceği bütün yaz

Nihaventten şarkılar söyleyip kelle yerken

Sonbaharda bastırınca ayaz

Ve ortalıkta  başı yenecek haşarat kalmayınca

Açlıktan ölmemek için karıncaya baş vurmuş

“Üç beş bok böceği ölüsü, iki örümcek artığı

Ödünç  verirsen ilk baharda fazlasıyla öderim” demiş.

Karınca dediğin kaçın kurrası ?

Gitmiş Standart and Poors’a, Fitch’e danışmış.

Reytingler alabildiğine kötü gelmiş.

Karınca o zaman böcekle söyleşmiş:

-Ne yaptınız yaz boyunca?

-Şarkılar söyledim kelleler yuvarladım.

-Öyleyse şimdi de halay çekiniz!