CUMHURİYETİN İNATÇI IŞIĞINDA…

Lale Belkıs’ın Paris’te bir gelinlik defilesine gitmesi gerekiyordu. yola çıkmadan önce hem oyuncu eşi Pekcan Koşar’ı görür, hem de kumaş alır diye Ölüm Tarlası filminin çekildiği Kilis’e gitti. Filmin senaryosunu Yaşar Kemal yazmıştı, Atıf Yılmaz yönetiyordu, rollerde Fikret Hakan, Suna Keskin, Erdal Özyağcılar gibi önemli tiyatrocular vardı.

Gittiğinin ertesi günü yazar ve yönetmen, genç mankeni göz hapsine aldılar. Sonunda Yaşar Kemal, « Bacım, bacım, » dedi, « Falcı Emine seni bekliyor! »

Lale anlamamıştı. Atıf Yılmaz açıklık getirdi: « Filmde Falcı Emine rolü var, sen de buradasın madem, sen oyna! »

Lale Belkıs, iki gün sürer diye kabul ettiği çekimler için tam 20 gün Kilis’te kaldı, Paris’e gidemedi. Atıf Yılmaz yönetiminde, altı-yedi film daha yaptı.

***

Çabuk kızan Cahit Berkay’ın adı, efsane yazan müzik grubu Moğollar’ın « fedaisi »ne çıkmıştı. Cem Karaca ile Üsküdar’da bir konser veriyorlardı. Dinleyiciler arasından « Papaz Karaca » nidaları yükseldi ve sahneye yumurta, domates, hatta buz parçaları yağmaya başladı.

Atılan ilk yumurta, Cem Karaca’nın şapkasına çarptıktan sonra yere düşüp patladı. Şarkı bitti, Cem salona dönüp, « Ben yumurtayı rafadan severim! » dedi.

Bir buz kütlesi, Cahit Berkay’ın önünden geçip paramparça oldu. Cahit gitarın sapından tutup atanların üstüne yürümüştü ki, ansızın ayakları yerden kesildi. Moğallar, karga tulumba olay yerinden kaçırıldılar ve kesin bir linçten kurtarıldılar.

***

102 yaşındaki Muazzez İlmiye Çığ, Birinci Dünya Savaşı başlarken doğdu. Öğretmen babası, « Kızım adını İlmiye koydum ki ilim sahibi olasın! » derdi. Ona niçin keman dersi aldırdı, neden Fransızca öğrenmesini istedi, meçhul.

Ama İlmiye, babasının umutlarını boşa çıkarmadı. 5 yaşında okumayı öğrendi.
Pazarcık’ta yaşıyorlardı. Düşman girince, kaçmak zorunda kaldılar.

Ankara’dan Çorum’a giderken, üstü açık bir trene doluşmuşlardı. Vagonlar cephane yüklüydü. Bir ara trenden indiler, İlmiye’nin babası bir eşek kervanı bulmuştu, çocukları küfelere koydular, büyükler eşek üstünde beş gün beş gecede vardılar, Çorum’a…

***

Adı 57 yıldır tiyatroyla özdeşleşen Genco Erkal’a yıllar önce Devlet Tiyatroları’nın eski genel müdürlerinden biri, « Sizi çok beğeniyoruz, artık gelin bize katılın! » diye teklif etti.

Genco, « Çok sevinirim, » karşılığını verdi. « Üzerinde çalıştığım bir proje var, mesela onu sizde oynamayı çok isterim! » Adam şöyle bir bakıp, «Siz bize gelirsiniz, ne oynayacağınıza biz karar veririz! » demesin mi? İşte orada film koptu. Genco Erkal, asla memur olmadı. Bağımsız kaldı. İstediğini yaptı.

Peki gerçekten istediğini yapabildi mi? Ne gezer!

Hakkari’de bir Mevsim’den sonra Yunanistan’daki ünlü bir yönetmenden dizi yapmak için aldığı davete, pasaportuna sekiz yıl süreyle el konulduğu için gidemedi. Rockfeller bursunu kazandı, bir yıl boyunca dünyayı dolaşıp tiyatroları izleyecekti, yine sakıncalı olduğu için izin verilmedi. Kapı kapı dolaştı, bir dosya çıktı karşısına, koca bir klasör, « Gel bakalım, bunların hesabını vereceksin! » dediler.

***

Zülfü Livaneli, iç sesiyle konuşuyor: «Namuslu yaşamış insanların, namuslu ölmek gibi bir borcu var. 70 yaşındayım, kaç yıl ömrüm olur bilemem, ama şunu biliyorum ki, ben bu ömrü namuslu bitireceğim. Bu adam da namussuz çıktı, bu adam da gitti hükümete yaslandı, bu adam da para için şunu yaptı dedirtmeden, bu zamana kadar nasıl bir tavır takınmışsak gene aynısını sürdürerek burada öleceğim! Anadil, anayurttur. Kökünden koparılmak kadar zor bir iş yoktur, dünyada. »

Özlem Özdemir’in Cumhuriyet Işığında Söyleşiler* kitabında daha nice değerin, gerçek ve dürüst aydınlarına mutlaka zulmeden bu ülkenin çilesini çeken yirmi bir insanın öyküsü var.

***

Özdemir, BirGün’de yayımlanan bu röportajların sonuncusunu benimle Hiç Kimse başlıklı romanım üzerine yaptı ve sorduğu çok doğru bir soru yüzünden gazeteden kovuldu.

Yazar oldu.

Bu güzel kitapta söyleşen herkesin ortak yanı; hepimizin inançlı Cumhuriyet « çocukları » olmamız.

Çocukları diyorum, çünkü Özlem’e içini döken insanlardan hiçbirinin masumiyeti kırışmamış ve kiminin 102, kiminin 70 yıldır taşıdığı ışık, hiç islenmemiş!

Soner Yalçın, « Biz yok olup gitmeyiz, » diyor. « İnsanlığın yürüyüşü sürer. Bayrağı aldık, sonuna kadar da onu taşıyacağız. İnsan kazanır, gerçekler kazanır, merak etmeyin. Bu ülkenin nitelikli kesimi biziz, nitelik öyle kolay yok edilemez. Nicelik o kadar önemli değildir… »

*Kırmızı Kedi Yayınları, 2017