MUSTAFA KEMAL’E SAMSUN YASAĞI

Mustafa Kemal 19 mayıs 1919 da Samsun’a çıktı. Kurtuluş Savaşının önderliği için Anadolu’ya atılan bu ilk adım tarihimizin en önemli bir dönüm noktalarından biri. Daha sonra bir çok kültür, sanat, spor tesisine 19 mayıs adı kondu.

Bunlardan biri de, Samsun’daki stadyomdu. İki yıl önce yenilenmesine başlanan stadyomun tekrar açılışındaki ilk karşılaşma, 6 ağustos 2017 de, lig şampiyonu Beşiktaş ile kupa şampiyonu Atiker Konyaspor arasında oynandı.

6 mayıs 2017 akşamı insanlar Samsun 19 mayıs stadında aktı. Bunların çoğu Konya ve İstanbul’dan gelen taraftarlardı. 
O gece herkes, formasıyla pankartı ile oradaydı.

6 ağustos 2017 de Samsun 19 mayıs stadına sokulmayan bir tek yasaklı kişi vardı:

Mustafa Kemal.

19 mayıs 1919 da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal’e 6 ağutos 2017 de Samsun 19 mayıs stadına girme yasağı getirilmişti.

6 ağustos 2017 de Beşiktaş taraftarının “Yaşa Mustaa Kemal Paşa ,Yaşa!” pankartı stada sokulmamıştı.

Ama yanıcı ve patlayıcı maddeler,akın akın sokulmuştu stada.

6 ağustos 2017 de Samsun 19 mayıs stadında her şey serbest bir tek Mustafa Kemal yasaktı.

***

Yetkililer bu yasaklamaya makul bir gerekçe de bulamıyor, herhangi bir neden öne süremiyorlardı.

Slogan haline getirilmiş, İzmir marşının dizelerini politik bulduklarını, son dönemlerde yaşanan gerginlikler yüzünden, politik sloganlar içeren, pankartların sokulmaması yönünde bir karar aldıklarını söyleseler, bunun tartışılacak bir yönü olduğu belki düşünülebilirdi,ama o zaman İstanbul’da Fatih Terim stadında yapılan Başakşehir – Bruge maçındaki üzerinde kocaman bir Tayyip Erdoğan resmi bulunun “Başkomutan” pankartına ne denecekti?

Tayyip Erdoğan başkomutandı da, Mustafa Kemal neydi? Düşman mı?

Tabii ki, ortada böyle bir yasaklama kararı yoktu. Aslında var olan dağları bekleyen Mustafa Kemal korkusuydu.

6 ağustos 2017 de Samsun 19 mayıs stadında tam bir skandal yaşandı, sahaya yanıcı patlayıcı maddeler ve bıçaklar atıldı, Beşiktaşlı Quarezma’ya bıçak gösterildi, Konya spor taraftarları sahaya girdi. Kan dökülmemiş, can kaybı yaşanmamış olması adeta mucizeydi.

Yanıcı , patlayıcı maddeleri stada sokmamakla,olayların bu noktaya varmasının önüne geçmekle yükümlü olanlar, nereydiler?

***

Aslında, Türkiye’yi tehdit eden büyük tehlikenin bir kez daha gözler önüne serildiği 6 ağustos 2017 gecesi alarm zilleri bir kez daha çalmıştı.

Türkiye’de gerginlik o kerteye varmıştı ki, bir futbol maçı bile nerelere kadar tırmanacağı kestirilmesi güç çatışmalara yol açabilirdi.

Devlet yıkıcılarının egemenliği bir futbol maçının bile nerelere kadar tırmanacağı bilinemeyen ölçüde germişti ülkeyi.

Bu gergin ortamın felakete dönüşmemesi için tabii ki, polisiye önlemler alınmalıydı.

Ama durum aslında polisiye önlemleri çok aşmıştı.

6 ağustos Samsun 19 mayıs stadı olayları, Türkiye’de gergin siyasal atmosferin yumuşatılması için acilen harekete geçilmesi zorunlu olduğunu gösteriyor.

Bu cümleden olmak üzere, Cumhurbaşkanı’nın bütün muhalefet liderlerini davet ederek, yatıştırıcı bir çağrı metninin içeriği üzerinde anlaşmaya varmalarını sağlaması, daha sonra da ulusa bir birlik ve beraberlik çağrısını yapması gerekir.

Tehlikenin büyüklüğü muhalefetin davete icabetini sağlayacaktır.

Ancak görüşme ve çağrıdan beklenen biat değil, toplumsal yaşamı mümkün kılacak ortamı sağlayacak asgari koşullarda uzlaşma olmalıdır.

Futbol Federasyonu da, kulüp temsilcileriyle birlikte toplanıp, futbolun siyasetten uzak tutulması için gerekli uzlaşmanın gerçekleşmesini sağlamalı, kulüp yöneticeleri de Konyaspor Başkanının yaptığı gibi, kışkırtıcı açıkmalardan kaçınmalıdırlar.

Bütün bunlar olabilir mi?

Bilmiyorum. Ama yine de mutlaka olmalı diyorum.

Zira tehlike çok büyük!